تماس با مدیر
یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹


ربع سکه 146 هزار تومان – دلايل افزايش بي رويه قيمت سکه

ربع سکه 146 هزار تومان – دلايل افزايش بي رويه قيمت سکه

جام جم آنلاين: عضو شورای پول و اعتبار سیاستهای بسته جدید پولی سال 90 همچون کاهش نرخ سود سپرده بانکی را علت افزایش نرخ طلا در بازار دانست و گفت: موسسات مالی و اعتباری تمایل زیادی به خرید طلا از خود نشان می‌دهند و این امر، تعادل عرضه و تقاضا را به هم می‌زند.
ربع سکه 146 هزار تومان - دلايل افزايش بي رويه قيمت سکه

محمد نهاوندیان در گفتگو با مهر گفت: بخشی از افزایش نرخ طلا و سکه در بازار ایران، به تبعیت از بالا رفتن نرخ جهانی طلا در بازارهای بین‌المللی است؛ چراکه نرخ طلا در دنیا افزایش پیدا کرده است و کارشناسان بازار طلا در دنیا نیز، هم عوامل عرضه و تقاضای واقعی طلا را مورد بررسی قرار می‌دهند و هم اقدامات بانکهای مرکزی در تبدیل پشتوانه ارزی خود به طلا را بی تاثیر نمی‌دانند.

عضو شورای پول و اعتبار افزود: البته باید توجه داشت که در برخی مواقع که عوامل روانی ریسک در بازارها بالا می رود، همواره طلا به عنوان یک نقطه اطمینان در برخی التهابات سیاسی و از این قبیل مورد توجه قرار می‌گیرد، لذا در تحلیل قیمت طلا در بازار ایران باید اول بخشی را که تابع بازار جهانی است خارج کرد و بازمانده آن را با عوامل داخلی مورد تحلیل قرار داد.

وی تصریح کرد: تصمیمات دولت در بسته سیاستی جدید پولی نیز می تواند بی تاثیر نباشد؛ چراکه نرخ سود سپرده‌ها در حساب‌های بانکی پایین آمده است و بخشی از نقدینگی خصوصا نقدینگی موسسات و شرکتهای سرمایه‌گذاری برای مدیریت، به سایر بازارها از جمله بازار طلا منتقل شده است.

نهاوندیان همچنین در مورد افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی نیز هشدار داد و گفت: باید به صورت مستمر این تذکر را به دولتمردان داد که باید مراقب افزایش قیمت نفت باشند.

وی تصریح کرد: البته تدبیری اندیشیده شده است که 20 درصد از درآمد نفت و مازاد از بودجه مصوب به صندوق توسعه ملی واریز شود، لذا تحقق عملی رفع این نگرانی این است که مراقبت کنیم منابع صندوق توسعه ملی به صورت کامل و  به موقع، به مصارف مصرحه در قانون توسعه ملی برسد. در آن صورت است که می توان نگرانی از افزایش قیمت نفت نداشت.

محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر ديروزدوشنبه با اشاره به نایاب شدن انواع سکه در بازار، قیمت سکه ها را حبابی دانسته و به مردم پیشنهاد کرده است که به جای سکه، طلا خریداری کنند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019