تماس با مدیر
پنج شنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۰


دلیل انداختن عریضه در چاه جمکران

دلیل انداختن عریضه در چاه جمکران

، حجت الاسلام والمسلمین مرتضی وافی، معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران صبح ۱۱ تیرماه در نشست خبری اعلام ویژه برنامه های این مسجد برای برگزاری جشن های نیمه شعبان با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: باید جنبه های معنوی ماه های رجب، شعبان و رمضان را در نظر داشته باشیم. عالم دچار انتظار است و در واقع انتظار به اضطرار تبدیل شده است و چه بخواهیم و چه نخواهیم در این ایام همه به انتظار فکر می کنیم.

وی با بیان اینکه حضور جوانان و مردم در فضای معنوی اعتکاف، دعای عرفه، نماز جمعه، اعیادی که مربوط به میلاد اهل بیت(ع) و ایام فاطمیه و محرم نشان می دهد که جامعه ما یک جامعه دینی است، اظهار داشت: جامعه دینی بروز و ظهور رفتار دینی را باید به خود ببیند. مناسک دینی و رفتارهای اجتماعی می تواند پاسداشت و تعظیم این شعائر را به دنبال داشته باشد. یکی از این آئینها بزرگداشت و تعظیم و برگزاری جشنها در مناسبتهای مذهبی است.

وافی با اشاره به اینکه نقش عاشورا، غدیر و انتظار را در نشاط و شادابی جامعه نباید فراموش کرد، بیان کرد: این ایام سه مسأله استراتژیک است که سرزندگی، نشاط و شادابی جامعه را تعیین و تضمین می کند. بنابراین مسجد جمکران به عنوان یک نماد برای تبلیغ فرهنگ اصیل مهدویت، باید یک پایگاه برای نشر معارف اهل بیت(ع) باشد.

وی با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی مسجد جمکران جایگاه ویژه ای پیدا کرد، تصریح کرد: برخی فکر می کنند براثر تبلیغ و حرکت های رسانه ای و یا فعالیت برخی از گروه ها و افراد است که مسجد مقدس جمکران این جایگاه را پیدا کرده است، افزود: متولیان فرهنگی مسجد از سوی تولیت مسجد منع دارند که فضای ترویجی و تبلیغی را برای مسجد در مطبوعات داشته باشند الا موارد خاص مانند نیمه شعبان.

وی تصریح کرد: نگرش خاص مردم نسبت به مسجد جمکران، خودجوش، طبیعی و متناسب با فضای جامعه و زمان و دنیاست. در سیر تاریخ و حرکت در دنیا، مسجد جمکران جایگاه و پایگاه خود را پیدا می کند. در ساخت و ساز مسجد به هیچ وجه به کمک های دولتی توجه و تکیه نکردیم. همه کارها تنها با کمک های مردمی و نذورات انجام می گیرد، جز راه های ورودی به مسجد یا ساخت سرویس های بهداشتی.

وافی با بیان اینکه هر خدمت و پایگاهی مانند مسجد علاوه بر محسنات دارای تهدیدهایی هم هست، اذعان کرد: حواشی زائد، مثل خرافات و آسیب های اجتماعی در فضای زائران و در رفتار زائران در مسجد ظهور و بروز نمی کند و نسبت به این اقدامات حساس هستیم. مسجد مقدس جمکران دارای سه نوع زائر است؛ افرادی شب های چهارشنبه بنا به نذر و عادت می آیند. برخی برای حاجت و برخی هم از سر ارادت به این مسجد می آیند. با همه محدودیت ها و شرایط خاص و محرومیت هایی که در پذیرایی زائران مالی روبرو هستیم زائران زیادی به ویژه در این چند روز به این مسجد می آیند.

وی با اشاره به اینکه باید توجه داشته باشیم که فعالیت فرقه های ضاله و تفکرات انحرافی و انحرافات و بینش هایی که موجب انحراف می شود در این فضا اتفاق نیفتد، بیان کرد: عریضه نویسی و به چاه انداختن و یا به عبارت دیگر دل نوشته اگرچه براساس دعای مشهوری صورت می گیرد که در کنار چاه ترجمه آن نصب شده است، اما عده ای از تعابیر نادرست استفاده می کنند و در صدد هستیم که از تعابیر نادرست برای این کار مقابله کنیم. برخی ایجاد شبهه در این امر می خواهند اصل مسجد را زیر سؤال ببرند.

تدوین سند چشم انداز مسجد جمکران

وی با بیان اینکه باید جامعه آگاه سازی شود تا از انحرافات جلوگیری شود، بیان کرد: سند چشم انداز ۱۴۰۴ مسجد جمکران تدوین شده و سه بار ویرایش شده است به زودی در همایشی در معرض نقد و بررسی برخی کارشناسان قرار می گیرد و سپس بعد از اصلاحات به محضر مقام معظم رهبری می رسد و بعد از اصلاحات به مرحله اجرا می رسد.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019