تماس با مدیر
چهارشنبه, ۲۸ آذر , ۱۳۹۷


خودروي ايراني برنده مسابقات جهاني+عکس

خودروي ايراني برنده مسابقات جهاني+عکس

.

سياوش جعفري جوزاني که به همراه مينا کثيري فر از گروه طراحي صنعتي پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران در مسابقه جهاني «Interior Motives Awards ۲۰۱۲» شرکت کرده بود، در گفت وگو با خراسان اظهار داشت: اين مسابقه هر سال از طرف يک مجله تخصصي طراحي خودرو برگزار مي شود و حاميان مالي آن، شرکت هايي مانند فولکس واگن و پژو است. امسال دهمين دوره برگزاري اين مسابقه بود و بالغ بر چند هزار طرح از سراسر جهان در اين مسابقه ارائه شده بود که ۲۴ تيم به مرحله رقابت نهايي رسيدند و ۸ تيم موفق به دريافت جايزه شدند. در نهايت از بين ۸ تيم برنده، يک فرد يا يک گروه به عنوان برنده اصلي و دانشجوي برگزيده سال معرفي مي شود که اين عنوان امسال به ما تعلق گرفت.
وي ادامه داد: خودرويي که براي شرکت در اين مسابقه طراحي کرديم، خودروي «Autopool» است. اين خودرو بر اساس فرهنگ hitch hiking مجارستان طراحي شده است. در اين فرهنگ که در بوداپست وجود دارد سوار خودرو شدن براي تردد در شهر رايگان است. در واقع در اين فرهنگ، مردم در کنار خيابان مي ايستند و با علامت دادن با دست، سوار خودروهاي در حال حرکت مي شوند و به طور رايگان به مقصد خود مي رسند.وي افزود: در واقع در اين فرهنگ، کسي که خودروي خود را داخل خيابان مي آورد مسئوليت دارد و بايد به سيستم حمل و نقل درون شهري کمک کند.
ويژگي هاي خودروي «Autopool»
جعفري در بيان ويژگي هاي خودروي «Autopool» اظهار داشت: اين خودرو طوري طراحي مي شود که صندلي هاي آن خارج از خودرو و در ايستگاه مشخصي قرار مي گيرد. افراد، روي اين صندلي ها مي نشينند و مبدا و مقصد خود را مشخص مي کنند. اين صندلي ها با استفاده از يک سيستم جامع الکتريکي هوشمند درون اولين خودرويي که مبدا و مقصدش با اين فرد يکي باشد قرار مي گيرد. در واقع اين خودرو طوري طراحي مي شود که در قسمت جلو و عقب آن فضاي خالي به اندازه يک صندلي وجود دارد. وقتي اين خودرو با حداکثر ظرفيت ۱۲ صندلي در نزديکي ايستگاهي قرار مي گيرد بدون اين که توقفي داشته باشد و يا سرعت خود را کم کند، صندلي از ايستگاه به طور خودکار جدا مي شود و از قسمت جلوي خودرو داخل و از سقف آويزان مي شود.
وقتي هم که فرد مي خواهد از خودرو پياده شود، صندلي از قسمت عقب خودرو خارج مي شود و دوباره در ايستگاه قرار مي گيرد. ورود و خروج صندلي از اين خودرو نيز توسط اهرم هاي مکانيکي انجام مي شود.وي با بيان اين که چنين خودرويي تا به حال در دنيا توليد نشده است، گفت: اين يک ايده بکر است.اين دانش پژوه مبتکر ايراني همچنين با همکاري پارسه کامه خويش و هخامنش مشايخي موفق به طراحي خودروي ۲ نفره اي شده است که با استفاده از شبکه هاي اجتماعي، مشکل حمل و نقل شهري را رفع مي کند. اين خودرو مي تواند به صورت ۳ نفره نيز طراحي شود.جعفري جوزاني با بيان آن که اين خودرو ۲ يا ۳ نفره «مگاپترا» نام دارد، گفت: اين خودرو بر اساس شبکه هاي اجتماعي طراحي شده است و استفاده از اين نوع خودرو مي تواند انسان ها را به دنياي واقعي نزديک تر کند. در حالي که خودروي «اتوپول» بر اساس فرهنگ سوار شدن رايگان در خودروها طراحي شده است و افراد مي توانند بدون پرداخت هزينه به مقصد برسند.وي ادامه داد: در شبکه هاي اجتماعي، افراد به صورت مجازي با يکديگر در ارتباطند حال در خودروي «مگاپترا» خودروها به يک شبکه اجتماعي مرتبط مي شوند. رانندگان اين خودروها هنگامي که در شهر تردد مي کنند، مي توانند از طريق اين شبکه اجتماعي جاي دوستان و يا رانندگان هم مسير خود را پيدا کنند. در اين شبکه، خودروها به صورت الکتريکي به يکديگر متصل مي شوند.
اين شبکه افرادي را که در يک مسير قرار دارند به يکديگر وصل مي کند. بين ترتيب خودروها در يک مکان جمع و به يکديگر متصل مي شوند و تا مسيري با هم مي روند. در هر مکاني هم که رانندگان تمايل داشته باشند مي توانند از اين سيستم جدا شوند و به طور مستقل حرکت کنند.بدين ترتيب همه خودروها به رانندگي نياز ندارد و حالتي مانند مترو پيدا مي کند و مصرف سوخت و آلايندگي نيز کاهش مي يابد. اين خودروها با الهام از حرکت دسته جمعي نهنگ ها طراحي شده است. در اين سيستم راننده به محض خروج از خانه مبدا و مقصد خود را به يک سيستم مرکزي اطلاع مي دهد و از طريق سيستم در محل هاي مشخصي از مسير به خودرو يا خودروهاي ديگر که مقصد يا مسير يکساني دارند، متصل مي شود. البته رانندگان اين امکان را دارند که در طول مسير هر جا که مايل بودند، از خودروهاي همراه خود جدا شوند بدون اين که نياز به توقف داشته باشند.به گزارش ايسنا، اين طرح يکي از ۳ طرح منتخب در بخش بهترين طراحي مفهومي بدنه در مسابقات جهاني سال ۲۰۱۰ بوده است.
امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017