تماس با مدیر
چهارشنبه, ۱۸ تیر , ۱۳۹۹


خواننده زن مشهور ایران: برای رفتن به لس آنجلس حتی وسوسه نشدم

خواننده زن مشهور ایران: برای رفتن به لس آنجلس حتی وسوسه نشدم

سیمین غانم بی‌تردید یکی از خوش صدا و نجیب‌ترین خوانندگان زن ایرانی به شمار می‌رود او که به واسطه قطعات «گل گلدون من»، «سیب» ، «مرد من» و «قلک چشات» به شهرت رسید. تصمیم گرفت همواره بدون اعتنا به حواشی که در عالم موسیقی وجود دارد تنها به ارائه کار خوب فکر کند. با او به بهانه برگزاری کنسرتش در شهریورماه به گفت‌وگو پرداخته‌ایم.

سیمین و تولد در یک خانواده سنتی
22 فروردین 1322 در یک خانواده سنتی در تنکابن به دنیا آمده ام. خانواده‌ام از بافت سنتی برخوردار بود به همین خاطر اجازه فعالیت در عرصه موسیقی به شکل حرفه‌ایی به من داده نمی‌شد و فعالیت‌های من در این عرصه به خواندن در مهمانی و جشن‌های خانوادگی محدود می شد هر چند که در دوران مدرسه چندین بار به خاطر داشتن صدای خوب مورد تقدیر قرار گرفتم و اول شدم . اما خب این جوایز برای حضور حرفه‌ایی در عرصه موسیقی به من کمکی نمی‌کرد. خانواده‌ام مدام این استرس را داشتند که جو نا مناسب هنر که در آن مقطع در برخی از محافل جود دارد روی من تاثیر بگذارد و من هم چون دوست نداشتم که آنها را برنجانم هیچ‌گاه در این مورد پا فشاری نمی کردم تا اینکه در نهایت یک راه چاره به ذهنم رسید.

برای ورود به دنیایی موسیقی ازدواج کردم
با خودم گفتم بهترین راهکار برای من یک ازدواج مناسب است ازدواج با فردی که درک درستی نسبت به هنر داشته باشد وبه من هم اعتماد کند و اجازه دهد ضمن رعایت همه موازین اجازه فعالیت موسیقایی به من دهد افراد زیادی به خواستگاری من آمدند اما هیچ کدام از آنها نمی توانستند نظر من را تامین کنند تا اینکه با همسرم آشنا شدم در همان روزهای اول ازدواجم به این موضوع پی بردم که او همان فردی است که انتظارش را می کشیدم زمانی که ازدواج کردم بیست و پنج سال داشتم و از آن به بعد فعالیت موسیقی ام را به شکل جدی پیگیری کردم اما به همسرم اطمینان دادم که همه موازین را رعایت می کنم و کاری نمی کنم که مایع سرشکستگی او شوم و از دوران جوانی ام تا به امروز به این عهدم وفادار بودم.

خانواده‌ام مهتر از موسیقی است
به نظرم این موضوع به خصوصیات فردی هر کسی بر می گردد و نمی توان به آن شکل عام داد اما من با وجود علاقه ایی که به موسیقی داشتم اما همواره آن برای من در درجه دوم اهمیت قرار داشت و آن چیزی که برایم پررنگ تر بود خانواده ام بود و خب شاید این تصمیم من مورد انتقاد بسیاری هم واقع شد برخی به من می گفتند فردی که تا این حد از صدای خوبی برخوردار است نباید خودش را در قاب خانه محدود کند اما خب موضوع چیزی نبود که بخواهم به سادگی از ان چشم پوشی کنم و همیشه برای من در الویت قرار داشته و خواهد داشت.

نقش پررنگ همسرم در موفقیت من
به دور از هر گونه شعار زدگی باید بگویم یک هنرمند زمانی موفق می‌شود که ارتباط خوبی با خانواده‌اش داشته باشد و خوب شاید بر اساس همین موضوع سعی کردم در انتخابم برای همسر آینده‌ام دقت کنم و خوشبختانه در این راه بهترین انتخاب را داشته‌ام.همسرم در موفقیت من تاثیر زیادی را داشته است روح بزرگ و منش او باعث شده است که من در زندگی ام خوشبختی را با همه وجودم لمس کنم و قدم در راه موفقیت بگذارم من هم به خاطر همه لطف هایی که در طول این سالها به من داشته قطعه « بگو ای مرد من ای از تبار هر چه عاشق» را به ایشان تقدیم کردم و البته این آهنگ می‌تواند هدیه خوبی باشد که خانم های ایرانی به همسران‌شان برای تشکر از محبت‌هایشان هدیه دهند.

سخت پسند شده‌ام
برای یک خواننده همواره نوع ملودی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که باعث می شود کار او آن طور که باید به چشم بیایید.بعد از انقلاب وقتی فعالیت هنری‌ام را از سر گرفتم ترجیح دادم که آهنگسازی کارهایم را خودم بر عهده بگیرم بیش از این با بزرگانی مانند فریدون شهبازیان ،بابک بیات کارکردم اما خب بعدها پیشنهاد زیادی داشتم اما هیچ‌یک ازاین پیشنهادها نتوانست من را متقاعد کند که بخواهم آهنگسازی کارهایم را به آن‌ها واگذار کنم؛ شاید بخشی از این موضوع به این خاطر باشد که در طول این سال‌ها بسیار سخت پسند شده ‌م و هر اثری نمی‌تواند توجه من را به خود جلب کند به همین خاطر ملودی کارها را خودم می‌سازم و تنظیم آن را به همکارانم می‌سپارم.

جوان‌ها از کنسرتم بیشتر استقبال می‌کنند
برای یک خواننده زیباترین لحظه زمانی است که روی استیج قرار می‌گیرد برای من هم این لحظه همیشه جزو زیباترین لحظه‌های زندگی‌ام بوده است. هیچ وقت یادم نمی رود وقتی بعد از بیست سال وقتی برای اولین بار روی استیج قرار گرفتم و قرار شد برای خانم‌ها برنامه‌ایی را اجرا کنم با خودم گفتم حتما افرادی که به سالن اجرا می‌کنند همنسلان خودم هستم چون در شرایطی که همه جورموسیقی آن هم به وفور در جامعه به گوش می‌رسد طبیعی است جوان‌ها جذب آن سبک موسیقی ها شوند اما در کمال ناباوری وقتی وارد سالن شدم دیدم نیمی از سالن متشکل از جوان‌ها است همان‌جا بود که بغض کردم و این موضوع را توفیقی از جانب خدا دانستم و خب حالا با گذشت سال‌ها همچنان استقبال جوان‌ها از کنسرتم چشمگیر است سعی می‌کنم در اجراهایم در کنار کارهای قدیمی کارهای جدید را هم اجرا می‌کنم .

خیلی‌ها با گل گلدون عاشق شدند
برای خیلی‌ها اسم سیمین غانم مترادف شده است با گل گلدون، باید اعتراف کنم خیلی خوشحالم بعد از گذشت سال‌ها گل گلدون هنوز در میان مردم شنیده می‌شود ودیگر به نوعی نوستالوژی بدل شده است و یک آهنگ خاطره‌انگیز و اشک به چشم خیلی‌ها آورد. خیلی‌ها با این آهنگ عاشق شده‌اند در سفرهای‌شان آن را گوش داده‌اند و یا به عنوان لالایی برای بچه‌هایشان آن را می‌خوانند خب این موضوع برای یک هنرمند بسیار ارزشمند است.

زمانی که نمی‌خواندم باغبانی می‌کردم
عده‌ای از دوستان از من می‌پرسند زمانی که از حرفه خوانندگی دور بودی چکار می‌کردی و من در جواب آن‌ها می گویم:در طول سال‌های که از موسیقی دور بودم سعی کردم که خودم را با هنرهای مختلف دیگر سر گرم کنم به همین خاطر در وقت‌های بیکاری به سراغ طراحی دکوراسیون می‌رفتم و گاهی هم عروسک سازی انجام می‌دادم . من شیفته طبیعت هستم و برای من هیچ چیزی لذت بخش‌تر از آن نیست که وقتم را با باغبانی بگذرانم به خاطر علاقه‌ام به طبیعت زمین کوچکی را در لواسان خریدم و به ناچار برای فرار از آلودگی تهران به آن‌جا پناه می‌برم.

شهرت دغدغه‌ام نیست
این که می گویم هیچ گاه شهرت دغدغه من نبوده است قصد شعار گفتن ندارم. شاید این موضوع با روح یک خواننده در تضاد باشد اما من علاقه چندانی به شهرت و دیده شدن ندارم به همین خاطر در طول سال‌هایی که فعالیت موسیقی انجام می‌دادم چندان ناراحت نبودم چون این موضوع برای من شکل حیاتی نداشت و در خلوتم برای دل خودم می‌خواندم من از بودن در کنار مردم همواره لذت می‌برم اما هیچوقت دوست نداشتم مشهور شوم و به دنبال آن نبودم شک نکنید اگر به دنبال این موضوع بودم سال‌ها قبل با پیشنهادهای آن‌چنانی که داشتم، راهی خارج از کشور می‌شدم. اما من قلب را در کشورم جا گذاشته بودم و نمی‌خواستم که از جایی که متعلق به ان هستم دل بکنم . شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید هیچ وقت برای لس آنجلس رفتن حتی وسوسه هم نشدم.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019