تماس با مدیر
پنج شنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۹


خلاف نكنيد،800 دوربين عكستان را مي‌گيرد

خلاف نكنيد،800 دوربين عكستان را مي‌گيرد

اگر از آن دسته رانندگاني هستيد كه ماهانه دست‌كم چندين تخلف رانندگي در برگه خلافي خودرويتان خودنمايي مي‌كند، اگر تنها ملاك شما براي رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي صرفا مشاهده حضور فيزيكي ماموران در فلان چهارراه يا خيابان است، اگر آنقدر زرنگ هستيد كه مكان دقيق دوربين‌هاي ثبت تخلف در مبادي ورودي محدوده طرح ترافيك و برخي بزرگراه‌هاي شهر را به خوبي شناسايي كرده‌ايد و مي‌دانيد به دليل كمبود اين دوربين‌ها در بسياري از خيابان‌ها و معابر شهر از دستشان در امان هستيد، بايد بدانيد كه از اين پس ديگر تخلف كردن براي شما بسيار سخت‌تر خواهد شد.

از اين به بعد نه تنها 110 دوربين‌ ثبت تخلف سرعت، بلكه 700 دوربين‌ نظارت تصويري در سطح شهر به طور لحظه‌اي تخلفات رانندگي را ثبت خواهند كرد.

اعمال قانون به روش 50 سال پيش

در حالي كه هم‌اكنون در بسياري از كلانشهرهاي دنيا ميزان حضور ماموران راهنمايي و رانندگي در معابر و خيابان‌هاي شهر كمتر از 2 درصد است، اما در كشور ما به دليل فراهم نبودن زيرساخت‌هاي لازم كه همان تجهيزات و ابزارهاي كنترل هوشمند و مكانيزه است، همچنان ماموران راهنمايي و رانندگي مانند نيم‌قرن پيش سر چهارراه‌ها مي‌ايستند تا تردد خودروها را كنترل كنند!

اين وضعيت علاوه بر اين‌كه وقت و انرژي زيادي را از ماموران مي‌گيرد امكان كنترل و نظارت دقيق از يك‌سو و شناسايي و اعمال قانون براي برخورد همزمان با چندين راننده متخلف را با دشواري بسياري مواجه مي‌كند.

روزانه حدود 50 هزار قبض جريمه رانندگي در تهران صادر مي‌شود و اين در حالي است كه به گفته مسوولان راهنمايي و رانندگي به دليل كمبود نيرو امكان پوشش مستمر تمام تقاطع‌ها و خيابان‌هاي شهر توسط ماموران راهنمايي و رانندگي وجود نداشته و به همين دليل در شرايط فعلي اين امكان وجود دارد كه وقتي ماموري در حال جريمه يك راننده متخلف است، همزمان 10 راننده متخلف ديگر از كنار او رد شوند و اين مامور به عنوان اهرم كنترلي نتواند آن چنان كه بايد نقش خود را به درستي ايفا كند.

كاركرد جديد دوربين‌هاي نظارت تصويري

رئيس پليس راهور تهران در اين راستا از آغاز ثبت تخلفات رانندگي توسط دوربين‌هاي نظارت تصويري نصب شده در سطح شهر خبرداد و گفت: مدتي است برخي رانندگان متخلف فقط به حضور فيزيكي پليس اكتفا كرده و زماني كه مشاهده مي‌كنند در محلي پليس حضور ندارد اقدام به تخلف مي‌كنند به همين منظور و براي جلوگيري از سودجويي متخلفان از هفته گذشته فاز جديد پليس الكترونيك در پايتخت به مرحله اجرا گذاشته شده كه بر اين اساس تخلفات رانندگان علاوه بر كنترل‌هاي ماموران، از طريق دوربين‌هاي نظارتي سطح شهر نيز به صورت لحظه‌اي ثبت مي‌شود.

سردار حسين رحيمي با اشاره به اين كه اين طرح در راستاي فعال‌سازي هرچه بيشتر پليس نامحسوس در تهران است، افزود: ماموران آموزش ديده پليس راهور تهران با استفاده از بيش از 600 دوربين كنترل ترافيك، علاوه بر كنترل ترافيك پايتخت با تخلفاتي مانند تجاوز به گذرگاه عابر پياده، توقف‌هاي دو و سه رديفه، توقف در محل‌هاي ممنوع و داخل و حريم ميادين، عبور از چراغ قرمز و… برخورد مي‌كنند.

رئيس پليس راهور تهران با اشاره به اين‌كه در چند ماه گذشته با همكاري خوب شهروندان بيش از 90 درصد عابران، رانندگان خودرو و موتورسواران قوانين و مقررات رانندگي را رعايت كرده و در پشت گذرگاه عابرپياده متوقف مي‌شوند، تصريح كرد: بحث پاكسازي گذرگاه عابرپياده از برنامه‌هاي اصلي پليس است و گذشت آن زماني كه راننده خودرو يا راكب موتورسواري روي گذرگاه عابرپياده بايستد و پس از حضور مامور بگويد كه حواسش نبوده است.

به گفته سردار رحيمي قطعا هر خودرو يا موتورسيكلتي كه روي گذرگاه عابرپياده توقف كند، برابر قانون جريمه مي‌شود.

ما مدرك داريم

اگر فكر مي‌كنيد مي‌توانيد مثل گذشته در نهايت خونسردي مرتكب تخلف رانندگي شويد و وقتي هم كه قبض جريمه‌تان به منزل ارسال شد، براحتي تخلف خودتان را با اين بهانه هميشگي كه در ساعت و روز مذكور اصلا در آن محل حضور نداشته‌ايد كتمان كنيد، سخت در اشتباهيد چراكه تصوير خودروي شما هنگام ارتكاب تخلف در ساعت و روز مورد نظر در بانك اطلاعات پليس راهور تهران ثبت شده است.

سردار رحيمي اين را هم مي‌گويد كه شهروندان در صورتي كه نسبت به تخلف خود اعتراض دارند، مي‌توانند با مراجعه به مركز كنترل ترافيك راهنمايي و رانندگي تهران، عكس خودروي خود را هنگام ارتكاب تخلف مشاهده كنند.

اين روزها وقتي كمي دقيق‌تر به ماموران راهنمايي و رانندگي مستقر در سر چهارراه‌ها و خيابان‌هاي شهر نگاه مي‌كنيم كمتر افسر راهنمايي و رانندگي را با قبض جريمه و خودكار به دست مي‌بينيم، دليلش هم اين است كه قبض‌هاي جريمه جاي خود را به دستگاه‌هاي كوچكي شبيه كارتخوان داده‌اند تا ديگر بتدريج روش سنتي جريمه كردن كه همان نوشتن قبض‌ها به صورت دستي و با خودكار است، حذف و به جاي آن شيوه الكترونيكي صدور قبض جايگزين شود.

رئيس پليس راهور تهران با تاكيد بر اين كه يكي از برنامه‌هاي اصلي پليس راهور تهران در سال جاري حذف كامل صدور قبض جريمه به شيوه سنتي و به جاي آن صدور قبض جريمه الكترونيكي است، گفت: در حال حاضر تمامي افسران كادر در پايتخت مجهز به دستگاه‌هاي الكترونيكي ثبت تخلف شده‌اند و قبوض جريمه دستي جمع‌آوري شده است.

كنترل محدوده زوج و فرد بزودي با دوربين

هم‌اكنون كنترل تردد خودروها در محدوده طرح ترافيك و بخصوص ورودي‌هاي آن با كمك دوربين‌هاي نصب شده در اين محدوده انجام مي‌شود و به گفته سردار رحيمي قرار است تا سال آينده با تجهيز تمامي ورودي‌هاي محدوده زوج و فرد به دوربين، كنترل تردد خودروهاي غيرمجاز در اين محدوده و اعمال قانون براي آنها نيز به طور الكترونيكي پوشش داده شود.

نمي‌دانيم تاكنون سر و كارتان به خودروهاي كنترل محسوس يا نامحسوس پليس راهنمايي و رانندگي افتاده يا نه، اما رانندگان متخلفي كه تاكنون به دليل سرعت و سبقت غيرمجاز، لايي كشيدن و حركات نمايشي بخصوص در بزرگراه‌ها جريمه شده‌اند حتما گشت‌هاي كنترل نامحسوس پليس بزرگراه را بخوبي مي‌شناسند.

در راستاي جلوگيري از بروز تخلفات و تصادفات همزمان با اجراي طرح كنترل بزرگراه‌ها، طرح تشديد برخورد با تخلفات رانندگي در بزرگراه‌ها نيز در دستور كار پليس راهور قرار گرفته است.

تشديد برخورد با تخلفات در بزرگراه‌ها

قرار است داخل خودروهاي محسوس و نامحسوس پليس بزرگراه‌هاي تهران نيز دوربين‌هاي ثبت تخلف نصب شود. به گفته رئيس پليس راهور تهران، اين دوربين‌ها ضمن فيلمبرداري از تخلف رانندگان به سامانه استعلام پلاك خودرو و نمره منفي مجهز هستند و در صورتي كه خودرويي تخلف حادثه‌ساز داشته باشد و تعداد نمرات منفي‌اش به 30 رسيده باشد از طريق سيستم مركزي به اطلاع افسر حاضر در تيم گشت پليس بزرگراه مي‌رسد.

سردار رحيمي اين را هم گفت كه به ماموران راهنمايي و رانندگي دستور داده شده بدون هيچ اغماضي با متخلفان برخورد و نمره منفي را در سوابق رانندگان ثبت كنند، همچنين رانندگان متخلف مي‌توانند به طور همزمان فيلم تخلف خود را مشاهده كنند.

رانندگان تهراني مي‌توانند براي دريافت آخرين وضعيت خلافي‌شان شماره (وي. آي. ان) خودروي خود را كه پشت كارت خودرو به طور عمودي نوشته شده و براي اطلاع از نمره منفي‌شان شماره گواهينامه خود را به شماره 30005151 پيامك بزنند.

كنترل 75 درصد بزرگراه‌ها با دوربين

در حالي كه به گفته رئيس پليس راهور تهران قرار است تا پايان امسال تردد خودروها در محدوده زوج و فرد نيز با دوربين كنترل شود، مديرعامل شركت كنترل ترافيك شهرداري تهران از تجهيز 75 درصد بزرگراه‌هاي پايتخت به دوربين‌هاي كنترل سرعت تا پايان امسال خبرداد و گفت: در حالي كه قرار بود تمامي بزرگراه‌هاي شهر تهران تا پايان سال به دوربين‌هاي كنترل سرعت تجهيز شوند اما امسال اين سيستم تكميل نخواهد شد و پيش‌بيني مي‌شود تنها 75 درصد بزرگراه‌هاي شهر زيرپوشش دوربين‌هاي ثبت سرعت قرار بگيرد. به گفته حجت‌الله بهروز، اولويت نصب دوربين‌هاي ثبت تخلف سرعت با بزرگراه‌هايي است كه بيشترين ميزان تردد خودروها و همچنين بيشترين آمار تصادفات و حوادث رانندگي را دارند.

با فراهم شدن پوشش بهتر دوربين‌هاي نظارت تصويري در ثبت تخلفات رانندگي، مسوولان راهنمايي ورانندگي و متوليان ترافيك در شهرداري تهران اميدوارند امكان نظارت و برخورد هرچه بهتر با تخلفات رانندگي در تمام سطح شهر فراهم شود، چراكه تجربه نصب اين دوربين‌ها در سطح خيابان‌ها و معابر شهر نشان داده كه اين دوربين‌ها در كاهش تخلف سرعت در شهر بسيار موثر بوده است.





وبگردی
Copyright 2007 - 2019