تماس با مدیر
دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹


حریف سطح تحصیلات همسرتان هستید؟!

حریف سطح تحصیلات همسرتان هستید؟!

آیا تفاوت سطح تحصیلات در ازدواج می تواند مشکل ساز شود ؟
 
پاسخ دکتر طاهره همیز استاد دانشگاه و مدرس اخلاق در خانواده :

 
فاصله تحصیلاتی صددرصد می تواند باعث مشکل شود. مثلا دختر دیپلمه است و پسر لیسانس، حضور در فضای دانشگاهی میزان تجربه اجتماعی افراد را بالا می برد. پسر در این رابطه احساس کمبود ذاتی و راه بندان اخلاقی می کند.
 
 
مثلا اگر دختر لیسانس باشد و پسر فوق لیسانس مشکلی پیش نمی آید، یا دختر فوق لیسانس و پسر در مقطع دکتری مشکلی پیش نمی آید. در کل اگر پسر آدم موفق از لحاظ جایگاه اجتماعی باشد، مشکل پیش نمی آید.

 
 
پسر دیپلمه و دختر لیسانس، واقعا با هم مشکل پیدا می کنند. هزار مرتبه اختلاف پیدا می کنند؛ مثلا در تربیت فرزند، کسی که تحصیلات ندارد، فقط با توجه به رفتارهای پدر و مادر و عرف جامعه اش می خواهد بچه بزرگ کند. تحصیلات و IQ فرد هم مهم است. گاهی اوقات بعضی ها IQ خوبی دارند و می توانند ادامه تحصیل بدهند. اما معمولا فاصله تحصیلاتی تاثیر خوبی ندارد و اختلاف ها بیشتر در تربیت فرزند نمود دارد.

 
 
وقتی زمانی از ازدواج می گذرد، مشکل های این چنینی خودش را نشان می دهد. مثلا این خانم می گوید طرفش اصلا مسوولیت قبول نمی کند. چون او داناتر است، تحصیلات اش بالاتر است، نظام مند است و برای زندگی خوب برنامه ریزی می کند. اما مرد وارد حاشیه‌ها می شود.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019