تماس با مدیر
شنبه, ۱۶ آذر , ۱۳۹۸


ثروتمند‌ترین سیاست‌مدار اروپا+عکس

ثروتمند‌ترین سیاست‌مدار اروپا+عکس

«انتخاب شدن به‌عنوان رئیس‌جمهوری برای سومین بار اتفاق کمی نیست. تمام تبلیغات رسانه‌های دنیا به کنار، پوتین یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران در بین مردم روسیه است. در سال 2007 یعنی همان سالی که پوتین به‌عنوان چهره سال هفته‌نامه تایم شناخته شد، بین مردم روسیه محبوبیتی بیش از 81 درصد داشت، چون توانسته بود بعد از مدت‌ها وضعیت زندگی مردم روسیه را بهبود بخشد و جایگاه روسیه را دوباره بین قدرت‌های دنیا مستحکم کند. این میزان، بالاترین میزان محبوبیتی بود که یک سیاستمدار تا‌کنون بین مردم کشور خود به‌دست آورده بود.

ثروت افسانه‌ای پوتین

روزنامه انگلیسی گاردین در تازه‌ترین گزارش خود نوشت: ثروت نخست‌وزیر روسیه بیش از 40 میلیارد دلار است و وی ثروتمندترین فرد در اروپا محسوب می‌شود. پوتین دارای آپارتمان‌های شیک و مجلل در مسکو و سن‌پترزبورگ است و زمین‌های بسیاری دارد. این سیاستمدار روس که معمولا با خودروهای مجهز مرسدس سفر می‌کند، صاحب خودروهای بسیاری از جمله دو خودروی «ولگاس» و یک خودروی «لادا» است.‌ افشای ثروت پوتین در شرایطی بود که پیروزی حزب روسیه متحد در انتخابات چهارم دسامبر با اتهام‌های زیادی در خصوص تقلب در انتخابات روبه‌رو شده بود. سخنگوی پوتین گزارش‌های منتشر شده از سوی نشریات غربی در خصوص ثروت افسانه‌ای وی را رد کرد و آن را احمقانه خواند. پوتین با یک شرکت صادرات محصولات نفتی و نیز یک شرکت تجاری دیگر در سوئیس ارتباط نزدیکی دارد. سخنگوی نخست‌وزیر روسیه در ادامه تصریح کرد: اسنادی که دیپلمات‌های آمریکایی منتشر کرده‌اند، شایعاتی بیش نیست و دارایی‌های پوتین مسئله‌ای نیست که از دید مردم روسیه پنهان بماند.

توانایی ویژه

نگاه سرد و چهره سنگی پوتین در کنار رمز و رازی که در حرکاتش پنهان است، باعث شده تا او یکی از ترسناک‌ترین و در عین حال دوست‌داشتنی‌ترین سیاستمداران دنیا باشد. او که به‌عنوان یک مامور مخفی چندان موفق نبود و هیچ‌وقت از ماموریت در کشورهای شرق آسیا نتوانست به کشورهای غربی و اروپا ارتقا پیدا کند، بعد از ورود به وادی سیاست و دستیاری بوریس یلتسین نشان داد که چه توانایی مخوفی در همراه کردن سیاستمداران کشورش با خود دارد.

سیاستمدار ورزشکار

دیوارهای رنگ‌ورو رفته و کثیف با لوله‌هایی که آب از آن چکه می‌کند که زمانی محل بازی پوتین بوده، همچنان بدون تغییر باقی مانده است؛ درست در همین حیاط بود که زندگی ورزشی پوتین که پسر بچه‌ای بیش نبود، شروع شد. ولادیمیر پوتین پس از مدرسه به اینجا برمی‌گشت تا به گفته خودش با بچه‌های محل مشت بازی کند. او در کتاب «مکالمات» گفته است “حواس‌مان بود که مشت‌های ریزی به هم بزنیم. من در این مورد واقعا خبره بودم و رودست نداشتم؛ البته خیلی زود فهمیدم که این کار به تنهایی برای من کافی نخواهد بود”. پس از این بود که پوتین تصمیم گرفت به‌طور رسمی در مدرسه بوکس ثبت‌نام کند. درست از همان‌جا بود که او پایه‌های زندگی آینده‌اش را بنا کرد و برای تبدیل شدن به شخصیت کنونی و فردی که بتواند سیاست روسیه را به دست بگیرد، تلاش کرد. پوتین حتی تا آخرین روزی هم که قرار بود دوباره به‌عنوان رئیس‌جمهور معرفی شود در سالن‌های ورزشی دیده می‌شد: “واقعیت این است که بدون ورزش شاید فردی که امروز هستم، نبودم….” پوتین بعد از حادثه شکستن بینی در بوکس، از بوکس خداحافظی کرد و در رشته سامبو که یکی از زیرشاخه‌های هنرهای رزمی است وارد شد. ولادیمیر در باشگاه «ترود» به معنی «کار» در خیابان دکابریستوف ثبت‌نام کرد. ابتدا هفته‌ای سه بار به آنجا می‌رفت. او در همان باشگاه با عده‌ای دیگر آشنا شد که هرگز از آنها جدا نشد. اعضای باندی که آن زمان با هم به ورزش سامبو می‌پرداختند، جوانانی بودند که در آینده همگی به موفقیت‌های چشمگیری دست یافتند.

لباس پوشیدن، شرایط ظاهری و فیزیکی

ولادیمیر پوتین چندان قد بلند نیست، چهره زیبایی ندارد و نگاه سرد و بی‌روحش هیچ احساسی را منتقل نمی‌کند، اما با همه اینها پوتین یکی از دوست‌داشتنی‌ترین سیاستمداران دنیاست. چند سال پیش که تصاویر پوتین با شلوار ارتشی و بدون پیراهن در حال ماهیگیری بود منتشر شد، بار دیگر نشان داد که این رئیس‌جمهور کوتاه قد، چقدر طرفدار دارد. پرداختن به ورزش جودو باعث شده تا پوتین با 60 سال سن هنوز کاملا عضلانی و متناسب به‌نظر برسد و به هیچ وجه شباهتی به یک سیاستمدار 60 ساله نداشته باشد. از دستاوردهای مهم پوتین برای کرملین، به غیر از جایگاه سیاسی، تغییر نگاه طراحان مد و خیاطان مشهور دنیا به سیاستمداران روس بوده است. تا پیش از او و در زمان یلتسین و همچنین شوروی سابق، سیاست کرملین بی‌توجهی به مد بود به همین دلیل اغلب رئیس‌جمهورهای شوروی و بقیه سیاستمدارانش، با کت‌وشلوارهای بی‌قواره و بزرگ دیده می‌شدند. پوتین هم در اوایل دوره ریاست‌جمهوری‌اش چندان خوش‌پوش نبود.در یکی از اجلاس‌های گروه 8، هنگامی که پوتین با آن کت و شلوار همیشگی مشکی و پیراهن سفید بدون کراوات با یقه باز حاضر شد، خیلی از روزنامه‌ها او را به یک کارگر مراسم ترحیم تشبیه کرده بودند، اما با افزایش محبوبیت پوتین، توجه او به خوش‌پوشی هم بیشتر شد. اکنون او یکی از سیاستمدارانی است که در کمد لباس‌هایش بیش از بقیه سیاستمداران دیگر دنیا، کت وشلوارهای با رنگ روشن دیده می‌شود؛ کت و شلوارهایی که سایزش کمی کوچک‌تر از بدن رئیس‌جمهور است تا عضلات و اندام متناسب او هرچه بیشتر دیده شود.

هیچ کس از او نمی‌داند

زندگی خانوادگی پوتین هنوز به سبک زندگی یک مامور مخفی است. با آنکه او بیش از یک دهه شخصیت اول روسیه و در کانون توجهات بود، اما کسی از زندگی شخصی او خبر نداشت. تصاویر دختران او از زمان کودکی به بعد دیگر در هیچ جا دیده نشد و کسی خبر ندارد که دو دختر پوتین اکنون در کدام کشور دنیا زندگی می‌کنند و آیا ازدواج کرده‌اند یا خیر. تنها زمانی که پوتین به راحتی درباره زندگی شخصی‌اش حرف زد، بعد از پایان دوره دوم ریاست جمهوری و زمان رقابتش برای نخست وزیری بود که در یک برنامه زنده رادیویی، به همراه همسرش شرکت کرد، اما حواشی زندگی او نیز از همین سال شروع شد؛ جایی که روزنامه‌ها خبر از جدایی غیر رسمی پوتین و همسرش دادند و فاش کردند که پوتین با آلینا کابایوا 24 ساله، ژیمناست قهرمان المپیک آشنا شده است. حضور این دختر در مشاغل سیاسی مهم هم این شایعه را تایید می‌کرد. اگرچه پوتین در یک کنفرانس مطبوعاتی همه این اتهامات را رد کرد: «من کاملا به این مسئله آگاهم که سیاستمداران در خانه‌های شیشه‌ای زندگی می‌کنند، اما معتقدم که این ماجرا هم باید یک حدی داشته باشد. برای کسانی که تخیلات کثیف‌شان به آنها اجازه می‌دهد در زندگی خصوصی دیگران دخالت کنند، واقعا متاسفم». این جملات نشان داد، جناب رئیس‌جمهور به هیچ وجه دوست ندارد دیگر خبری از زندگی شخصی‌‌اش منتشر شود. نفوذ و قدرت او در رسانه‌ها باعث شد تا سر و صدای زندگی مخفیانه پوتین برای همیشه از بین برود. اگرچه این مسئله به محبوبیت بیشتر ولادیمیر پوتین کمک کرد

وبگردی
Copyright 2007 - 2019