تماس با مدیر
جمعه, ۲۰ تیر , ۱۳۹۹


تقسیم بندی تمرین‌ برای ورزشکاران در ماه رمضان

تقسیم بندی تمرین‌ برای ورزشکاران در ماه رمضان

ماه رمضان

دکتر شاهین صالحی درباره نحوه تمرین‌های ورزشکاران و شدت آن در ماه مبارک رمضان با بیان اینکه رشته‌های ورزشی به سه دسته کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تقسیم می‌شوند که هر کدام شدت تمرینی خاصی دارند به ورزشکاران توصیه کرد با توجه به میزبان فعالیت و توانایی جسمانی خود در ماه مبارک رمضان به ورزش بپردازند.

دبیر کمیته آموزش فدراسیون پزشکی ورزشی، ورزش‌های کوتاه مدت که دارای شدت کمی هستند را شامل پیاده‌روی آرام و یا پینگ‌پنگ به صورت تفریحی برشمرد و تصریح کرد: این نوع ورزش‌ها باید بین 20 – 10 دقیقه باشد و در اول صبح و یا نیم ساعت قبل از افطار که هوا خنک است و در مکان‌های سرپوشیده و یا در سایه انجام گیرد و لازم است افراد در هنگام سحری به میزان کافی آب بنوشند و تشنگی خود را برطرف نمایند.

وی در ادامه زمان مناسب برای انجام ورزش‌های متوسط مانند پیاده‌روی تند، والیبال و بسکتبال به صورت تفریحی و… را قبل از افطار و یا 2 تا 4 ساعت پس از افطار دانست زیرا هوا خنک است و پس از انجام آن نیز آب در دسترس ورزشکاران است و زمان استاندارد آن بین 40 – 20 دقیقه است.

صالحی همچنین در مورد ورزش‌های بلند مدت و شدید گفت: مدت این ورزش‌ها بالای 40 دقیقه و با فشار زیاد است و انجام آن به هیچ وجه قبل از افطار توصیه نمی‌شود و شامل ورزش‌هایی مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و… است و باید 2 تا 3 ساعت پس از افطار و به شرط مصرف مایعات به حد کافی انجام شود.

این متخصص پزشکی ورزشی به ورزشکاران توصیه کرد در صورتی که در طول روز فعالیت بدنی زیادی داشته‌اند و بدن آن‌ها آب زیادی به واسطه فعالیت از دست داده است قبل از افطار از انجام فعالیت‌های ورزشی خودداری کنند.

وی همچنین به بیماران قلبی و دیابتی توصیه کرد حتما قبل از ورزش کردن در ماه مبارک رمضان به پزشک متخصص مراجعه و وضعیت قلبی و قند خون خود را چک کنند.

صالحی خاطرنشان کرد: ورزشکاران از روزه گرفتن بدون صرف سحری جدا خودداری کنند و در وعده سحری به میزان کافی از مایعات، گروه سبزیجات، پروتئین‌ها مانند تخم مرغ و گوشت و کربوهیدرات مثل برنج و نان مصرف کنند و ورزشکاران حرفه‌ای به یک متخصص تغذیه جهت مشاوره مراجعه کنند.

دبیر کمیته آموزشی فدراسیون پزشکی ورزشی با بیان اینکه مصرف چربی‌ها به تنهایی مضر هستند و باعث افزایش چربی خون افراد می‌شوند گفت: ورزشکاران غذاهای حاوی چربی و پروتئین و کربوهیدرات به صورت متنوع مصرف کنند زیرا دیرتر هضم شده و انرژی بیشتری به آن‌ها می‌دهند.

وی با اشاره به قرار گرفتن ماه مبارک رمضان در فصل گرم سال به ورزشکاران توصیه کرد: به گونه‌ای فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی کنند آب کمتری در طول روز از بدن آن‌ها دفع شود و در هنگام افطار و سحر از مایعات شامل مقدار کمی نمک و کمتر از 8 درصد کربوهیدرات بنوشند.

صالحی در پایان خاطرنشان کرد: ورزشکاران از نوشیدن مایعات گازدار مانند نوشابه‌ها، نوشیدنی‌های انرژی‌زا و مواد دارای کافئین مانند نسکافه و قهوه به دلیل افزایش دفع ادرار و از دست دادن آب بدن خودداری کنند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019