تماس با مدیر
دوشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۹


تخصص گوش، حلق و بینی (ENT) چیست؟

تخصص گوش، حلق و بینی (ENT) چیست؟

تخصص اتولارینگولوژی یا گوش، حلق و بینی (ENT) مربوط به بیمارانی که دچار اختلالات بویژه پیچیده­ی گوش، سینوس‌ها، حفره‌­ی دهان، حنجره، گلو و بخش‌های دیگر سر و گردن هستند، به این متخصصین مراجعه می‌کنند. ساختار های بسیاری در این ناحیه وجود دارد و همه این­ها می توانند دچار بیماری شده، گروه متنوعی از مشکلات بالینی و جراحی را ایجاد کنند. جمعیت بیماران در گروه های سنی نوزادان، کودکان و بالغین نیز متنوع می­باشد. درک آناتومی ظریف سر و گردن نیز به نوبه­ی خود چالش برانگیز است. این موضوع یکی از دلایل فوق العاده بودن تخصص تخصص گوش، حلق و بینی­ ست: این تخصص مراقبت بالینی را با بروزترین تکنولوژی های جراحی، در می‌آمیزد.

از ENT تا HNS: تاریخچه ای از تخصص گوش، حلق و بینی

احتمالاً بسیاری از دانشجویان پزشکی متوجه نیستند که تخصص گوش، حلق و بینی یکی از قدیمی­ترین تخصص­های سازماندهی شده­ی رسمی در پزشکی است. در سال ۱۸۹۶ گروهی از پزشکان افتالمولوژیست و تخصص گوش، حلق و بینیست یک همایش دو روزه­ی علمی را در شهر کانساس برگزار نمودند. این همایش به تشکیل انجمن غربی افتالمولوژی، اتولوژی، لارینگولوژی و رینولوژی منجر گردید. این انجمن سبب پیدایش اولین سازمان بورد تخصصی به نام “بورد افتالمولوژی آمریکا” در ایالات متحده شد. این بورد در سال ۱۹۱۷ و به دنبال آن بورد تخصص گوش، حلق و بینی آمریکا در سال ۱۹۲۴، شکل گرفت.

داشتن یک تخصص بالینی – جراحی چگونه است؟

ممکن است مراجعه به متخصص تخصص گوش، حلق و بینی برای بیمارانی که از تب یونجه، خون دماغ شدن، از دست رفتن بویایی یا سرگیجه رنج می­برند، سودمند باشد. حوزه­­ی عمومی تخصص تخصص گوش و حلق و بینی شامل بیماری­های گوش (از دست دادن شنوایی، اوتیت مدیا و اکسترنای مزمن، جراحی گوش جهت ترمیم سوراخ شدگی پرده­ی تیمپان، اختلالات تعادلی)، بینی و سینوس­ها (آلرژی­ ها، سینوزیت ها، انسدادهای نازال، بدشکلی سپتوم) و گلو (بیماری های حلق و حنجره) می­شود.

متخصصین این رشته در مدیریت موارد ذیل نیز تبحر دارند: تومورهای سر و گردن (تومورهای غدد بزاقی، کیست های مادرزادی، تومورهای تیروئیدی)، عفونت های مزمن در کودکان (گذاشتن لوله­ی تمپانوستومی، تونسیلکتومی ها، آدنوئیدکتومی ها)، تروما و دفورمیتی های صورت، اختلالات ساده­ی صدا و مسیر هوایی (لارینگوسکوپی، برونکوسکوپی، جراحی کام جهت درمان خرخر شبانه و آپنه در خواب).

تخصص گوش، حلق و بینی در میان تخصص های جراحی منحصر به فرد است، زیرا متخصصین این رشته هم در جراحی و هم در بالین آموزش می­بینند. این متخصصین پس از گذراندن یک برنامه­ی آموزشی معتبر در تخصص گوش، حلق و بینی، مهارت تشخیص و مدیریت بالینی و جراحی بیماری های گوش، بینی، گلو و سر و گردن را کسب می­نمایند. در صورتی که بیمار نیازمند جراحی باشد، تخصص گوش، حلق و بینیست ها نیازی به ارجاع بیمار به پزشکان دیگر ندارند و بنابراین، می­توانند مناسب ترین مراقبت را برای هر بیمار تامین کنند. اغلب، متخصصان تخصص گوش و حلق و بینی موارد خاص مانند کاشت حلزون، جراحی زیبایی صورت، جراحی ریویژن سینوس، و یا سرطان پیشرفته­ی سر و گردن را به جراح فوق تخصص جراحی تخصص گوش، حلق و بینی – سر و گردن ارجاع می­دهند.

در تخصص گوش، حلق و بینی با اختلالات گوناگونی – شامل اختلالات مادرزادی، ترومایی، التهابی/عفونی، نئوپلاسمی و بدشکلی های دژنراتیو و ظاهری – مواجه می­شوید و به همین علت، این تخصص یکی از تخصص های هیجان­انگیز رشته ی پزشکی ست. به علت تنوع بیماری های مربوط به این تخصص، به پایه ی علمی گسترده­ای در زمینه های آناتومی صورت، سر و گردن؛ ایمونولوژی و آلرژی؛ بیماری های عفونی؛ نورولوژی؛ و رادیولوژی استخوان تمپورال، سینوس ها و گردن نیاز است.

جنبه ی جراحی تخصص گوش و حلق و بینی به علت ابزارها و روش های جراحی گوناگونی که باید در درمان موارد مختلف به کار گرفته شوند، هیجان انگیز است. جهت به اتمام رساندن این جراحی های ظریف، به مهارت های گسترده­ای نیاز می­باشد. پیچیدگی موارد جراحی از تونسیلکتومی و میرینگوتومی ساده تا میکروجراحی گوش و قاعده­ی جمجمه، جراحی تومورهای خوشخیم و بدخیم سر و گردن، جراحی بازسازی مسیر هوایی، جراحی سینوس و بینی، جراحی میکروسکوپیک صدا و حتی جراحی های زیبایی پلاستیک و بازسازی صورت، متغیر است.

اگر می­خواهید تخصصی را انتخاب کنید که هم شامل مراقبت از بیماران شود و هم از تکنولوژی های روز استفاده کند، باید بدانید که تخصص گوش، حلق و بینی هر دو زمینه را در بر می­گیرد. برای مثال، ایمپلنت های حلزون گوش – که در حیطه­ی فوق تخصص اتولوژی و نورواتولوژی قرار می­گیرد- تنها ابزارهای بیونیکی هستند که برای ایمپلنت در نوزادان، کودکان و بزرگسالان در دسترس قرار دارند. کاشت حلزون گوش، پیشرفت های بزرگ به دست آمده در مطالعات صدا و ریز مدارها را با روش های میکروجراحی استخوان تمپورال ترکیب می­کند تا برای بیمارانی که سمعک دیگر برای آن ها سودی ندارد، گزینه ی درمانی دیگری تامین کند. تکنیک های تصویربرداری سه بعدی با هدایت CT دسترسی به نواحی پیچیده ی سر و گردن را برای جراحان سینوس و جراحان قاعده­ی جمجمه ممکن ساخته و امکان جراحی بسیار دقیق تر و امن تر را فراهم کرده­اند.

متخصص تخصص گوش و حلق و بینی چه ویژگی هایی دارد؟

  • کار با دستان خود را ترجیح می­دهد
  • همیشه راهکارهای خلاقانه ی جدیدی برای یک مسئله ی یکسان ارائه می­دهد
  • از رابطه ی گسترده با بیمار لذت می­برد
  • از دیدن نتایج فوری درمان لذت می­برد
  • فردی کمال­گرا ست که به جزئیات توجه ویژه­ای دارد

امیدوارم که از مطالعه این مقاله نکته جدیدی به شما اضافه شده باشد. در نهایت پیشنهاد می کنیم که اگر به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی یا ENT نیاز داشتید، از طریق وبسایت درمانکده برای مشاوره آنلاین و حضوری نوبت بگیرید.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019