تماس با مدیر
شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹


بلیت جدایی نادر از سیمین در سینماهای اسرائیل نایاب شد

بلیت جدایی نادر از سیمین در سینماهای اسرائیل نایاب شد

فیلم “جدایی نادر از سیمین” پس از کسب اسکار با استقبال شدید مردم اسرائیل روبرو شده است. به گزارش شبکه اول تلویزیون آلمان مهم‌ترین علت استقبال اسرائیلی‌ها آن است که می‌خواهند بدانند ایرانی‌ها چه مردمانی هستند.
هفت سینما در اسرائیل بلافاصله پس از اعطای جایزه اسکار به فیلم “جدایی نادر از سیمین” به کارگردانی اصغر فرهادی نمایش این فیلم را آغاز کرده‌اند. شبکه اول تلویزیون آلمان گزارش می‌دهد که مردم اسرائیل به سینماهای محل نمایش این فیلم موفق هجوم برده‌اند و بلیت‌های آخر هفته آن نایاب شده است.

پیام صلح و دوستی در یک فیلم

گزارشگر شبکه‌اول تلویزیون آلمان می‌گوید:«در شرایطی که تهدیدهای نظامی مناسبات میان ایران و اسرائیل را بحرانی کرده‌است، برای اسرائیلی‌ها خیلی جالب است که ببینند ایرانی‌ها نیز انسان‌هائی عادی هستند و مشکلاتی شبیه آن‌ها دارند.»

یک شهروند اسرائیلی به نام “یارون گلیک”، بعد از تماشای اثر فرهادی گفته است:« دیدن ایران از زاویه نگاه کارگردان این فیلم خیلی جالب است. تو به عنوان اسرائیلی نمی‌دانی که زندگی در ایران چگونه است. و حالا آدم‌های کاملا معمولی را می‌بینی، با مشکلاتی که شبیه مشکلات تو است. همه چیز عادی است و آدم را تکان می‌دهد. هم داستان و هم فیلمنامه خیلی طبیعی هستند.»


اصغر فرهادی پشت دوربین

اما همه اسرائیلی‌ها از موفقیت کارگردان ایرانی تعجب نمی‌کنند. به‌گفته “داوید مناشری” استاد سرشناس دانشگاه تل‌آویو، میان مردم اسرائیل و ایران به‌صورت تاریخی مناسبات تنگاتنگی وجود دارد. او به خبرنگار شبکه‌اول تلویزیون آلمان گفته است:«مردم ایران صبح از خواب بیدار نمی‌شوند تا از خودشان بپرسند امروز برای ویران کردن اسرائیل چه‌کار باید بکنند. انسان‌ها چنین نیستند. آن‌ها می‌خواهند غذای بچه‌هاشان را تهیه کنند و به خانه ببرند. سیاست تنش‌هائی را برای همه می‌آفریند که ضرورتی ندارند.»

“تورستن تایشمن” گزارشگر شبکه اول تلویزیون آلمان در ادامه گزارش خود توضیح می‌دهد: فیلم فرهادی، فضای تازه‌ای را در اسرائیل ایجاد کرده است. در عرصه سیاست، برنامه هسته‌ای ایران بر همه چیز مقدم است. سیاستمداران اسرائیلی می‌گویند که ایران ممکن است به فکر ساختن بمب اتمی باشد. گمانه‌زنی‌هایی هم درباره حمله احتمالی اسرائیل علیه ایران وجود دارد. در چنین موقعیتی فرهادی هنگام دریافت جایزه اسکار از فرهنگ شکوهمند و صلح‌آمیز کشورش گفته است:«من این جایزه را به مردم میهنم تقدیم می‌کنم. مردمی که به همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام می‌گذارند و دشمنی و تحقیر را نفی می‌کنند.»

تفاوت مردم ایران با احمدی‌نژاد

داوید مناشری، استاد دانشگاه تل‌آویو به خبرنگار آلمانی گفته است:«باید میان احمدی‌نژاد که هولوکاست را انکار می‌کند و اهداف هسته‌ای ایران با مردم تفاوت قائل شد. در این‌صورت، آدم مسائل را طور دیگری می‌بیند. من آرزومند تعامل بیشتر میان انسان‌ها هستم؛ مناسبات بیشتر.»

تورستن تایشمن در گزارش خود ادامه می‌دهد:«فیلم “جدایی نادر از سیمین” به شوق تعامل و کنجکاوی برخی از اسرائیلی‌ها پاسخ می‌دهد. این فیلم در هفت سینمای اسرائیل به زبان اصلی و با زیرنویس عبری نمایش داده می‌شود. تمام بلیت‌های سانس‌های آخر هفته آن پیش‌فروش شده‌اند.»

“امیر صربر”، یکی از تماشاگران این فیلم که موفق شده در نخستین روز نمایش آن را ببیند می‌گوید:«فیلمی فوق‌العاده، نگاه‌هایی متفاوت و عمیق به خانواده، دوستان، تعهد پسر در برابر پدر. من خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم و امیدوارم ایرانی‌ها موفقیت‌های بیشتری کسب کنند و برای ما هنر بفرستند، نه موشک!»

وبگردی
Copyright 2007 - 2019