تماس با مدیر
پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹


با حسن جوهرچی، بازیگر سریال سراب

با حسن جوهرچی، بازیگر سریال سراب

استاد سلیمانی را با تمام وجود باور كردم
 هنوز كه هنوز است مخاطبانش او را با نقش محمد منصوری سریال در پناه تو به خاطر می‌آورند. اگرچه پس از این سریال، كارهای بسیار دیگری انجام داد، اما با بازی در این نقش در ذهن مردم ماندگار شد.

 
حسن جوهرچی را اكثرا در نقش‌های مثبت دیده‌ایم، اگرچه خودش می‌گوید نقش‌های مثبتم با یكدیگر متفاوتند. به هر حال به بهانه بازی‌اش در سریال «سراب» و نقش استاد سلیمانی به سراغش رفتیم و او پاسخگوی سوالاتمان شد.
 
از دنیای این روزهای حسن جوهرچی چه خبر؟
خبری نیست. برای چند كار صحبت كرده‌ام، اما هنوز قطعی نشده.

در این سال‌ها فقط می‌خواهید بازی كنید یا خود كار هم برایتان مهم است؟
اتفاقا اهمیت كارها برایم بیشتر شده. شاید یك زمانی آن هم در ابتدای كارم و به دلیل انتخاب شدنم خیلی نقش‌ها برایم اهمیتی نداشتند، اما حالا هم انتخاب می‌كنم و هم نقش‌ها برایم مهم هستند. من فكر می‌كنم نقش‌هایم 2دسته هستند یا بشدت از آنها دفاع می‌كنم و دوستشان دارم مثل غریبانه، مشق عشق و جابربن حیان یا اگر خوب نبوده‌اند از مردم عذرخواهی كرده‌ام.

مثل؟
اجازه بدهید اسم نبرم چون، به هر حال عوامل آن كارها جزو دوستانم هستند.

پس با این حساب نمی‌خواهید به هر قیمتی كار كنید و حضور داشته باشید؟
بله، برای همین هم 4 ماه كار نكردم و ناراحت هم نبودم. اگر قصه خوب به دستم نرسد هرگز كار نخواهم كرد.

اما با این شرایط نمی‌توانید منتظر قصه خوب بمانید؟
طبیعی است و حرف‌تان را قبول دارم، اما به هر حال باید كارهایی را انجام دهم كه بتوانم بعدها از آنها دفاع كنم. من حاضرم كمتر بخورم، دیرتر بخوابم، اما كار درست و حسابی انجام دهم.

اما قبول كنید كه نقش‌های همیشه مثبتی كه بازی می‌كنید بسیار به هم نزدیك هستند. آیا آدم آرمانی‌ای هستید؟
ببینید ما یك تاریخ 8 ساله جنگ داریم كه نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم و از آن فرار كنیم. در ضمن مردم این كشور همگی متاثر از این ماجرا هستند، حتی كودكی كه امروز به دنیا می‌آید. به هر حال ما نه‌تنها نباید منكر این موضوع شویم، بلكه باید مشوق زنده نگاه داشتن آن هم باشیم. در ضمن فراموش نكنید كه من نقش منفی هم بازی كرده‌ام، مانند نقشی كه در سریال غریبانه یا فاصله‌ها داشتم.

اما نقش‌های منفی‌تان بسیار كم بوده‌اند. شاید پیشنهادی در این زمینه ندارید. این‌طور نیست؟
چرا. نقش منفی هم به من پیشنهاد می‌شود اما معمولا شخصیت‌های قابل‌ پردازشی نیستند و با تصورات من نمی‌خواند. نقش‌هایی كه من می‌پذیرم باید یك‌سری شرایط داشته باشند كه بتوانم به آنها نزدیك شوم و مثبت یا منفی بودن آنها برایم فرقی نمی‌كند. ضمن این كه در سال‌های اخیر، نویسندگان ما دیگر شخصیت‌های تك بعدی صرف كه مثلا منفی منفی یا مثبت مثبت باشند را خلق نمی‌كنند و با سطح سلیقه مردم جلو می‌روند. برای مثال امروزه دیگر محمد منصوری در پناه‌ تو برای مردم باور كردنی نیست.

بله، طبیعی است. آیا مخاطب امروز تلویزیون، به مراتب سختگیرتر از قبل شده است؟
بله، چون هم سطح سواد بصری او بالا رفته و هم شعور و دانش اجتماعی‌اش بیشتر شده است. الان دیگر فیلم یا سریال ضعیف را مردم نگاه نمی‌كنند.

برویم سراغ سراب و نقش استاد سلیمانی. چه شد كه این نقش را بازی كردید؟
من پیش‌تر با آقای سهیلی‌زاده در سریال فاصله‌ها همكاری كرده بودم و خیلی دوست داشتم دوباره با ایشان كار كنم. برای همین وقتی این نقش به من پیشنهاد شد با كمال میل پذیرفتم. در ضمن زمانی این كار به من پیشنهاد شد كه تازه از سفر حج برگشته بودم و موهایم بسیار كوتاه بود.

فیلمنامه سراب آماده بود؟
خیر. طرح اولیه آن كامل نوشته شده بود، اما فـــقــط 7 قسمت از فیلمنامه نوشته و آماده بود و بقیه در طول كار به دستمان می‌رسید.

قصه سراب چقدر برایتان جذاب بود؟
به نظرم قصه سراب خیلی امروزی و خوب نوشته شده بود و به نوعی معضل امروز جامعه‌مان را مطرح می‌كرد. مشكلاتی كه نخبگان دانشگاهی ما با آن مواجه هستند. متاسفانه برای دانشجویان نخبه كشور، شرایط تحقیق و پژوهش به درستی مهیا نیست و آنها برای ادامه تحصیل به كشورهای خارجی می‌روند و در آنجا به ادامه تحصیل می‌پردازند كه این مساله یك فاجعه بزرگ برای كشور ما محسوب می‌شود.

دكتر سلیمانی هم در این قصه به نوعی سنگ صبور این دانشجویان نخبه است.
بله، دقیقا همین طور است. او به نوعی فضا را تلطیف می‌كند و به بچه‌ها كمك می‌كند كه بتوانند حقشان را بگیرند. هرچند آدم‌هایی هستند كه این وسط تشنج ایجاد و فضا را مسموم می‌كنند. به هر حال سلیمانی یك تكیه‌گاه برای بچه‌هاست و می‌بینید كه حتی با آنها رفت و آمد خانوادگی دارد و با زندگی تك‌تك آنها آشناست.

اما همین مساله باعث شده كه استاد سلیمانی آدم غیرواقعی و شعاری‌ای به نظر برسد شما این طور فكر نمی‌كنید؟
خیر. سلیمانی آدم اصولگرایی است. اصولگرا به این معنا كه اعتقادات مذهبی و اجتماعی‌ برایش كاملا جدی هستند و بشدت پایبند آنهاست و وقتی هم می‌بیند حق دانشجویان دارد ضایع می‌شود با یك سیاسی‌كاری پای مصنوعی‌اش را بیرون می‌آورد و می‌گذارد روی میز و می‌گوید مجوز آمدن بچه‌ها را به دانشگاه با همین یك پایم هم می‌توانم پس بگیرم. به هر حال گاهی مجبور می‌شویم شعار هم بدهیم. هرچند معتقدم شعار خلاصه شده یك جریان اعتقادی است.

آیا هنرمند باید به این ورطه بیفتد یا خیر؟
خیر. ولی این مساله كاملا اجتناب‌ناپذیر است.

فكر می‌كنید قصه سراب دغدغه چند درصد از مخاطبان تلویزیون است؟
می‌تواند دغدغه خیلی از آنها باشد، چون به هر حال تعداد دانشجو در كشور ما بسیار زیاد است. ضمن این كه فضای دانشجویی و دانشگاهی ما در حال حاضر فضای مبهمی است. البته قصه فاصله‌ها می‌توانست همه را جذب كند، چون بیانگر شكاف نسل‌ها بود، ولی سراب قشر دانشجویی را هدف قرار داده است. به هر حال به نظرم این سریال توانسته تاثیر خودش را بگذارد و همین كه الان من پیش شما هستم یعنی این كه سراب توانسته حرفش را بزند.

ولی شاید فقط در حد یك تلنگر بوده است؟
خیر. به نظرم از یك تلنگر بیشتر بوده است و توانسته خیلی از مسائل پشت پرده را بیان كند. این یعنی چندین گام جلوتر از كلیشه‌های معمول حركت كردن و رسیدن به هدف.

نقش دكتر سلیمانی را خیلی با انرژی بازی كرده‌اید. چرا؟
چون دلم می‌خواست با كارهای گذشته‌ام متفاوت باشد، البته آقای سهیلی‌زاده هم به عنوان كارگردان خیلی مرا راهنمایی كردند. مثلا من خیلی تلاش كردم لحن صحبت كردنم، رفتارم و حتی نوع نگاه كردنم متفاوت باشد و این كه بتوانم در لحظه‌های مختلف تغییراتی ایجاد كنم.

چرا در مورد این نقش تا این حد دغدغه داشتید؟
متغیر بازی كردن در لحظه‌های مختلف هدف اصلی من برای اجرای این نقش بود و دلم می‌خواست یك نمونه خوب و امروزی از یك استاد واقعی كه به دانشجویانش توجه دارد به معرض نمایش بگذارم.

آیا بازیگران تازه‌كار این سریال هم همین قدر تلاش می‌كردند؟
بله. به نظرم همه جوانان این سریال خوب بازی كرده‌اند و همگی در حد خودشان انرژی گذاشته‌اند. معمولا سهیلی‌زاده انتخاب‌های خوبی دارد و كمتر دچار اشتباه در این مورد می‌شود. برای همین هم در اكثر كارهایش جوانان پرانرژی‌ای را به سینما و تلویزیون معرفی كرده است.

بعضی‌ها می‌گویند این سریال می‌خواهد جنبش دانشجویی را به سخره بگیرد. در این مورد چه نظری دارید؟
چند سالی است كه قشر دانشجو و كلا فضای جامعه، فضای سیاسی شده است كه این مساله فی‌النفسه، اتفاق خوبی است. منتها چون اختلاف سلیقه وجود دارد، مشكلاتی هم پیش می‌آید كه این مساله در همه جای دنیا وجود دارد. دانشجوی نخبه حق دارد اگر نسبت به تحقیقاتش بی‌مهری شود اعتراض كند و این مساله كاملا طبیعی است و حال دكتر سلیمانی به عنوان تریبون مثبت و اصلی قصه می‌خواهد كاری كند كه این دانشجویان به خواسته‌های مشروعشان برسند. حالا نمی‌دانم این جریان، روی لبه تیغ حركت كردن است یا خیر و این كه مخاطبان به چه میزان به رسانه ملی اعتماد دارند. به هر حال اگر افرادی این سریال را سفارشی می‌دانند یا قصه آن را به سخره می‌گیرند دیگر مشكل خودشان است.

می‌شود گفت دكتر سلیمانی نماینده همه نخبگان دانشگا‌هی ماست‌؟
بله، قطعا. اگر غیر از این بود اصلا سراب ساخته نمی‌شد و من هرگز این نقش را بازی نمی‌كردم.

در این نقش چند درصد از حسن جوهرچی را ما شاهد هستیم؟
استاد سلیمانی یك‌سوم حسن جوهرچی است، یك‌سوم متن و یك‌سوم سهیلی‌زاده و تركیب اینها باهم شده نقشی كه دارید در قاب تلویزیون از من می‌بینید، خوشحالم كه توانسته‌ام حرف عده‌ای از دانشجویان نخبه كشورم را به این وسیله بزنم و مشكلاتشان را مطرح كنم.

فكر می‌كنید در چه چیزهایی با استاد سلیمانی شباهت دارید؟
من هم مانند او به فعالیت‌های جمعی و همین‌طور جوانان علاقه‌مندم. برای همین هم دوست داشتم این نقش را بازی كنم. من استاد سلیمانی را با تمام وجود باور كردم.

سهیلی‌زاده جزو كارگردان‌هایی است كه خیلی از نماهای بسته و كلوزآپ استفاده می‌كند. با این مساله مشكلی به لحاظ بازی نداشتید؟
به هر حال بازی در كلوزآپ و نمای بسته آسان نیست، اما حالا دیگر به نوع كار سهیلی‌زاده عادت كرده‌ام.


فكر می‌كنید استاد سلیمانی روی اساتید دانشگاه‌ هم اثر گذاشته است؟
بله. حداقل از عكس‌العمل‌هایی كه تا به حال از مردم و قشر دانشگاهی دریافت كرده‌ام می‌توانم در این مورد جواب مثبت بدهم.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019