تماس با مدیر
شنبه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۹


بانویی که 6 ماشین را یک جا می‌راند+عکس

بانویی که 6 ماشین را یک جا می‌راند+عکس

گرچه این روزها همچنان تصور می شود که رانندگی، حرفه ای مردانه بوده و در این زمینه بیش از زنان از عهده آن بر می آیند اما سودابه بانویی است که نه تنها شش ماشین را یکجا می راند بلکه تا کنون هیچ تصادفی هم در کارنامه خود نداشته است.

سودابه سوار بر تریلی 12 چرخ خود شده و شبانه دل به جاده ها می زند اما گویا زیبایی آسمان شب و هیجان سفر او را مسخ کرده اند که وی قدم در این مسیر گذاشته و خواسته سرنوشتش را این گونه کمی متفاوت بنویسد.
سودابه ایران نژاد راننده تریلی بار ایران خودرو بوده و گرچه شغلی نامتعارف دارد اما لذت سفر وی را به این سوی کشانده و این درحالیست که همسر و خانواده اش هم از او حمایت می کنند و این چنین شد که سودابه نام خود را به عنوان یکی از بانوان پیشرو در مشاغل مردانه و نامعتارف ثبت کرد.
استارت سفرها با کلید ماجراجویی
ماشین با یک کلید استارت خورده و دنده یک، دو و سفر آغاز می شود. سودابه انسان نژاد هم به عشق سفر و ماجرا جویی، روزهای زندگی خود را به دست تریلی 12 چرخ سپرده و شب ها غرق در آسمان تاریک و پر ستاره؛ با خوش رکاب خود شهر به شهر می گردد.
سودابه همسفری با همسرش را به نهایت رسانده و در کار هم با او همراه بوده و همسرش را در راه پر پیچ و خم جاده ها تنها نگذاشته و از سر علاقه خود هم وارد حرفه وی شده است.
سودابهیک روز که قرار بود جای خالی کمک راننده همسرش را پر کند، همراه وی قدم در جاده می گذارد و ماجرای خود را این گونه نقل می کند: همسرم راننده تریلی بار ایران خودرو است و سه سال پیش بود که کمک راننده وی وارد شغل دیگری شده و همسرم تنها مانده بود.
وی ادامه می دهد: در اولین سفر همراهی اش کردم اما از آنجایی که علاقه زیادی به رانندگی، سفر و آسمان شب و ستارگانش دارم دیگر نتوانستم این همراهی را به پایان برسانم و تصمیم گرفتم گواهی نامه پایه یک گرفته و من هم وارد این حرفه شوم.
 
لبخندهای مردم با چاشنی هیجان در تماشای سودابه و تریلی اش
سفر خاطره های بسیاری با خود دارد، گاه تلخ و گاه جالب و شیرین؛ اما سودابه اعتقاد دارد: تلخی ها همواره حل شده و اثری از آنها نمی ماند و تنها تلخی های سفر شاید دوری از شهر و خانواده بوده است.
وی می گوید: سفرم را با یک بسم الله آغاز کرده و راه می افتم و در تمام طول سفر تمام قوانین و مقررات را رعایت می کنم.
اما در این میان شاید دیدن بانویی پشت فرمان تریلی در نگاه اول با شوک و هیجان همراه باشد و این موضوعی است که سودابه در سفرهای متعدد خود به جای جای ایران با آن مواجه شده است.
سودابه ایران نژاد نقل می کند: به شهرهای بسیاری در سراسر کشور سفر کرده ام و نوع واکنش اغلب مردم با دیدن من پشت فرمان تقریبا یکی است، نگاهی پر هیجان با لبخندی که چاشنی آن می شود!
وی به خاطرات سفر های خود اشاره کرده و تعریف می کند: ماشین ها و یا رهگذرانی که مرا پشت فرمان تریلی و ماشین های سوار بر آن را می بینند با هیجان برایم دستی تکان داده و گاه تشویقم می کنند و گاه از دور سلامی می دهند.
سودابه ادامه می دهد: در بسیاری از شهرها دیگر مسئولان عوارضی مرا می شناسند اما اوایل از انگیزه و روزهای کاری ام می پرسیدند و رانندگان هم گاه از دیدن راننده خانمی در جاده ابراز علاقه و خوشحالی می کنند.
 
سفر پخته ام کرد
سودابه از تجربه های سفر خود نقل کرده و می گوید: بسیار سفر باید کرد تا پخته شود آدمی و من در طول سه سال فعالیت کاری ام به شمال و جنوب، به بندر و مناطق مرزی و شهرهای مرکزی سفر کرده و تجربه های بسیاری به دست آورده ام.
وی آشنایی با فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف مردم ایران زمین را یکی از فواید سفرهای خود عنوان کرده و ادامه می دهد: با سفر به شهرهای مختلف با فرهنگ های بسیاری آشنا شدم و خوبی و بدی ها را یاد گرفته و از نکات اخلاقی آنها استفاده کرده ام.
سودابه در عین حال می گوید: یکی دیگر از مسائلی است که در طول سفر یاد گرفتم ضرورت رعایت نکات ایمنی در زمان رانندگی و رعایت قانون و مقررات آن است و با مشاهده هر گونه سانحه رانندگی سعی می کنم علت حادثه را دانسته و از انجام آن خودداری کنم.
با تصادف بیگانه ام
در دیدگاه عموم اغلب تصور می شود که گرچه خانم ها هم رانندگی می کنند اما این کار مردانه بوده و آنها بهتر از خانم ها در این زمینه هستند و خانم ها بیش از مردان تصادف می کنند اما این درحالیست که سودابه می گوید: نه تنها با خودروی سواری که با تریلی هم تصادف نکرده ام.
وی با تاکید بر اینکه در طول سفر تمام نکات ایمنی را رعایت کرده و با سرعت مطمئنه رانندگی می کنم، می گوید: با تریلی حداکثر با سرعت 80 تا 90 رانندگی می کنم و از تصادفاتی که در طول سفر می بینم با همسرم در مورد آنها بحث کرده و درس عبرت می گیریم.
سودابه در عین حال ادامه می دهد: همواره پیش از سفر ماشین را هم سرویس کرده و در رسیدگی به مسائل فنی آن به همسرم کمک می کنم و در خیلی از موارد هم بوده که به تنهایی چرخ ماشین را خود عوض کرده و یا اتاق ماشین را خود بالا می دهم.
همسرم دوست داشت خانه دار باشم
راننده تریلی بار ایران خودرو برای یک خانم شاید یک شغل نا متعارف و عجیب باشد اما علاقه و هیجان های بی پایانش نمی توانست لذت آنرا از سودابه بگیرد.
سودابه می گوید: همسر من هم مثل دیگر همسران دوست داشت خانه دار باشم اما وقتی مهارت و علاقه من را دید در این راه حمایت و همراهیم کرد.
وی در عین حال به نگرانی اقوام پدر و مادرش اشاره کرده و ادامه می دهد: گرچه خانواده ام با کارم مشکلی نداشته و حمایتم می کنند اما در تمام طول سفرم، آنها  احساس نگرانی می کنند.
و در این میان تنها دختر نوجوان سودابه است که علاقه ای به سفر نداشته و پدر و مادرش را در این راه همراهی نمی کند.
کارهای زندگی ام را هماهنگ می کنم
سودابه می گوید: دور از خانه بودن و کار کردنم باعث نمی شود از خانه و دخترم غافل شوم و کارهای زندگی ام را هماهنگ می کنم.
وی ادامه می دهد: مدتی را که خانه هستم و سفر ندارم به درسهای دخترم رسیدگی کرده و به خویشان و اقوام سر زده و به کارهای عقب مانده رسیدگی می کنم.
وبگردی
Copyright 2007 - 2019