تماس با مدیر
شنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۹


بازار داغ فروش اعضای بدن انسان + قیمت

بازار داغ فروش اعضای بدن انسان + قیمت

آگهی های مربوط به خرید و فروش اعضاء بدن در کشورهای دیگر نشان دهنده آن است که تک تک اجزاء بدن انسان ها چه مرده و چه زنده قیمت دارند. شبکه ایران : “من مردی ۳۳ ساله کلیه خود را به علت بدهی به مبلغ ۸ میلیون با گروه خونی AB+ می فروشم …۰۹۳۵۵۱۶۰” این یکی از نوشته های مقابل بیمارستان هاشمی نژاد بود. این تنها نوشته دیوار نبود بلکه روی دیوار پر بود از آگهی های که هر کدام تلاش کرده بودند تا برای به دست آوردن پول مورد نیازشان قیمت را پایین بیاورند و زودتر رفع نیازکنند.
“فوری فروشی – قیمت توافقی/ کلیه فروشی ۲۱ ساله گروه خونی B+ …۰۹۳۳..۲۰ “
“تبعه افغانی هستم سی ساله با گروه خونی o+آماده دادن کلیه …۰۹۱۰..۷۱ “
با نگاهی اجمالی به آگهی ها، هر شخصی می توانست متوجه شود اکثر فروشندگان کلیه از قشر جوان هستند.
تمام این ها و نگاهی به آگهی های در و دیوارهای اطراف چند بیمارستانی که در آن پیوند اعضاء انجام می شد مرا بر این داشت تا بدانم اعضاء بدن انسان چقدر می ارزد و این نقل و انتقال چگونه انجام می گیرد .
گشت و گذاری در دنیای سایت ها نشان می دهد بیشترین خرید و فروش اعضاء انسان در ایران تنها مربوط به کلیه است و فروش دیگر اعضاء در کشور ما با توجه به قوانین موجود متداول نیست. اما آگهی های مربوط به خرید و فروش اعضاء بدن در کشورهای دیگر نشان دهنده آن است که تک تک اجزاء بدن انسان ها چه مرده و چه زنده قیمت دارند و برخی از خانواده ها اعضاء بدن عزیزانشان را می فروشند. این معامله که ازآن با عنوان تجارت سیاه نام برده می شود درآمد میلیاردی را برای تجارآن در پی دارد.
قیمت اعضای بدن در کشور‌های جهان متفاوت وفروش اعضای بدن در کشور‌های مولداوی ، چین ، هند، مصر، پاکستان ، فلسطین، کوزوو، موزامبیک بسیار متداول است.
ستون فقرات که عموما در آزمون ایمپلنت‌های ارتوپدی توسط جراحان استفاده می‌شود قیمتی بالای ۹۰۰ دلار دارد. قیمت دست و ساعد به ۳۸۵ و قیمت شانه به ۵۰۰ دلار می‌رسد. ساعد و دست عموما تمرینهای جراحی برای آموزش به جراحانی که قصد جراحی‌های سنگین دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قلب توسط جراحان برای مقاصد تمرینی و توسعه تکنیک‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرند. قیمت آن ۵۰۰ دلار است. هر جفت قرنیه نزدیک به شش هزار دلار قیمت دارد. این بافت شفاف در چشم اجازه می‌دهد تا انسان ببیند و بدون آن بینایی مفهومی ندارد. جراحت یا بیماری می‌تواند به تخریب قرنیه منجر شود. قیمت کلیه بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است. جراحان معمولا از کلیه و دیگر ارگانهای درونی بدن برای آموزش مهارتها و توسعه‌ی تکنیکهای جدید استفاده می‌کنند. سر، عضو حیاتی بدن به قیمت شش هزار دلار می‌رسد و معمولا توسط پزشکان تروما و جراحان پلاستیک برای تمرین تکنیکهای جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. مغز، این عضو عمدتا توسط جراحان مغز و اعصاب برای تمرین روشهای جدید حذف تومور و درمان صدمات مغزی استفاده می‌شود. قیمت آن ۶۰۰ دلار است.جراحان ارتوپدی از مفاصل زانو برای تمرین روشهای جراحی کمتر تهاجمی استفاده می‌کنند. قیمت هر زانو ۶۵۰ دلار است. تاندون‌ها عموما در جراحی‌های ارتوپدی برای جایگزینی تاندون یا استخوانهای آسیب دیده توسط تروما، تومور و یا دیگر وضعیتها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت هر تاندون به هزار دلار می‌رسد.
“خرید و فروش اعضای بدن نداریم “
این گفته یکی از مسئولان بیمارستان هاشمی نژاد بود . این مقام مسئول که تمایلی به ذکر نامش نداشت گفت : افراد زمانی که توافقات را انجام می دهند به سراغ ما می ایند و ما از قیمت های که بین ان ها رد و بدل می شود خبر نداریم و شاید حداقل این کار در بیمارستان انجام نمی شود. ما فقط گیرنده و دهنده کلیه را زمانی که برای پیوند آماده شده اند می بینیم و مراحل اداری و پزشکی را برای ان ها انجام می دهیم .
وی ادامه داد: طبق قوانین ما – نه تنها در این بیمارستان بلکه درهمه بیمارستان های کشور- بیمارستان دخالتی دراین کارندارد و فقط پیوند را انجام می دهد. شاید به همین دلیل است که ما از قیمت های این دادو ستد بی خبرهستیم .
اما گفت و گویی با فروشندگان و گیرندگان نشان می داد که قیمت ها از ۶ تا ۷ میلیون بسته به گروه خونی و سن بیمار آغاز می شود و تا ۲۰ میلیون تومان نیز می رسد.
از انان درباره وضعیت نقل و انتقال دیگر اعضا بدن انسان پرسیدم که من را به بیمارستان مسیح دانشوری راهنمایی کردند.
در بیمارستان مسیح دانشوری حتی یک اگهی فروش دیده نمی شود . مرکزی که اکثر پیوند ها در آن انجام می شود حتی اثری از یک آگهی هم نبود. یکی از کارکنان بخش پیوند در بیمارستان مسیح دانشوری این طورپاسخ داد که در این بیمارستان هر گونه پیوند فقط به صورت اهداء صورت می گیرد و دست دلالان حداقل در این جا کوتاه است .
اهداء عضو فقط برای افراد مرگ مغزی
پرسیدم کسی تا به حال مراجعه داشته که بخواهد دیگر اعضاء خود را به جز کلیه هدیه کند؟وی پاسخ داد: بله چندی پیش دو جوان به ما مراجعه کردند و گفتند که قرار است چند روز دیگر خودکشی کنند آن ها اصرار داشتند اگر فکر می کنید اعضاء ما به درد کسی می خورد می خواهیم آن ها را هدیه کنیم . اما از آن جایی که این کار خودکشی محسوب می شود کارکنان آن ها را به بیرون از بیمارستان راهنمایی کردند.
گفت و گویی با کارکنان بیمارستان های از جمله مسیح دانشوری ، هاشمی نژاد ، لبافی نژاد و امام خمینی این را نشان می داد که تمام تلاش ها برای این است که خریدو فروشی وجود نداشته باشد و دلال بازی در این زمینه به صفر برسد .
اما با تمام این ها ،کلیه تنها عضوی که در حالت زنده بودن قابلیت انتقال دارد و دیگر اعضاء و نسوج قابل پیوند تنها پس از مرگ مغزی قابل پیوند هستند. اعضائ همچون قلب ، ریه ، کلیه ، پانکراس ، کبد و روده از اعضایی به شمار می روند که شخص مرگ مغزی پس از رضایت خانواده باید اعضاءاش فوری پیوند زده شود اما نسوج قابل پیوند دیگر مثل قرنیه ، دریچه قلب ، پوست ، تاندون، غضروف ، مغز استخوان و…در بانک اعضاء نگهداری شده و در زمان خود استفاده می شود.
یکی از مهمترین قوانین موجود در باره اهدای عضو در ایران همانند دیگر کشورها رضایت خود فرد و یا خانواده قانونی او است .و خارج کردن اعضاء بدون رضایت تخلف محسوب شده و دیه دارد . در کشور برای اهداء عضو فرد زنده علاوه بر رضایت شخص داوطلب وی می تواند اعضای بدن خود را به هرکس که بخواهد، اهدا کند ودرمقابلش هم می‌تواند پولی دریافت کند .
وبگردی
Copyright 2007 - 2019