تماس با مدیر
سه شنبه, ۱ مهر , ۱۳۹۹


با انواع روش‌های کاشت مو آشنا شوید!

با انواع روش‌های کاشت مو آشنا شوید!

روش‌های کاشت مو

 

روش کاشت مو FIT:

در تکنیک کاشت مو FIT  پس از بی‌حسی موضعی و در شرایط استریل، موهایی که قرار است پیوند شوند (گرافت‌های مو) تک‌تک و به‌صورت جداگانه از منطقه‌ای در پشت‌سر که به آن بانک مو گفته می‌شود، جدا شده و در مرحله بعد در جلوی سر کاشته می‌شوند. به‌خاطر عدم تاثیرپذیری بانک مو (ناحیه دهنده پیوند مو) از هورمون مردانه یا تستسترون، موهای این ناحیه دچار ریزش ناشی از هورمون مردانه نمی‌شوند، درنتیجه برای استفاده در کاشت مو ایده‌آل هستند.

در روش FITواحدهای فولیکولی مو به‌وسیله ابزار خاصی که قطری کمتر از یک میلی‌متر دارد از بستر پوست جدا شده و در زمان کوتاهی پس از استخراج این فولیکول‌ها از پوست برای کاشت به‌کار می‌روند. در مرحله بعد با‌توجه به وسعت ناحیه طاسی و طراحی خط رویش مو و رعایت اصول زیبایی‌شناسی و علمی، در منطقه‌ای از جلو و وسط سر که قرار است کاشت انجام شود، توسط ابزاری خاص حفر‌ه‌های میلی‌متری روی پوست ایجاد می‌شود تا در مرحله آخر گرافت‌های برداشت شده در این حفر‌ه‌ها بسیار ریز کاشته شوند.

لازم به ذکر است یکی از نکات بسیار مهم در همه روش‌های کاشت مو، طراحی علمی و مطابق اصول زیبایی‌شناختی خط رویش مو است، چرا‌که برای ایجاد ظاهری طبیعی در ناحیه خط رویش مو واقع در بالای پیشانی باید مطابق الگوی طبیعی طراحی صورت گیرد در غیر این‌صورت نمایی کاملا غیر‌طبیعی مانند موهای عروسک ایجاد شده و از روی ظاهر می‌توان به‌راحتی پی برد که فرد مورد‌نظر کاشت مو انجام داده است.

روش FUT‌:

در روش‌FUTابتدا طبق فرمولی خاص خط برداشت ناحیه برداشت نوار پوستی (فلپ) طراحی می‌شود. در این فرمول فواصلی مشخص از کناره گوش و پشت سر تعیین شده و خط برداشت نوار پوستی طراحی می‌شود. سپس این ناحیه را به‌طور کامل استریل کرده و یک نوار هلالی شکل از پشت سر که در منطقه بانک مو واقع شده است به عرض تقریبا یک تا دو سانتی‌متر و پهنای تقریبی ۵میلی‌متر برداشته می‌شود.

به‌خاطر عدم تاثیرپذیری بانک مو (ناحیه دهنده پیوند مو) از هورمون مردانه یا تستسترون، موهای این ناحیه دچار ریزش ناشی از هورمون مردانه نمی‌شوند، در‌نتیجه برای استفاده در کاشت مو ایده‌آل هستند.

در مرحله بعد نوار پوستی برداشت شده که حاوی تعداد زیادی فولیکول مو است به کمک میکروسکوپ به قطعات بسیار ریز تقسیم می‌شود به نحوی که گرافت‌های مو که هر کدام می‌توانند شامل یک، دو، سه یا چهار ریشه مو باشند توسط روش میکروسکوپیک استخراج می‌شوند. سپس با به‌کارگیری ابزاری خاص حفر‌ه‌های بسیار ریزی بر سطح پوست سر در ناحیه گیرنده پیوند ایجاد می‌شود تا در مرحله آخر فولیکول‌های مو به‌دست آمده در آنها کاشته شوند.

لازم به ذکر است یکی از نکات بسیار مهم در همه روش‌های کاشت مو، طراحی علمی و مطابق اصول زیبایی شناختی خط رویش مو است، چرا‌که برای ایجاد ظاهری طبیعی در ناحیه خط رویش مو واقع در بالای پیشانی باید مطابق الگوی طبیعی طراحی صورت گیرد در غیر این‌صورت نمایی کاملا غیر‌طبیعی و مانند موهای عروسک ایجاد شده و از روی ظاهر می‌توان به‌راحتی پی برد که فرد مورد‌نظر کاشت مو انجام داده است.

روش ترکیبی:

چنانچه از هر دو روش FITو FUTبرای کاشت مو استفاده شود، نام این تکنیک روش ترکیبی خواهد بود. روش ترکیبی به صلاحدید پزشک معالج و تمایل بیمار برای افرادی مناسب است که مطابق وسعت ناحیه طاسی و انتظار بیمار انجام یک مرحله کاشت مو برای وی کافی نیست. کاشت مو به روش ترکیبی معمولا به این نحو است که ابتدا با تکنیک FUTنواری پوستی از پشت سر بیمار جدا شده و زیر میکروسکوپ فولیکول‌های موی آن استخراج می‌شود تا برای کاشت آماده شوند. در مرحله بعدی از تکنیک FITاستفاده می‌شود و گرافت‌های لازم را در منطقه‌ای پشت سر بیمار به‌نام Safe Donor Zoneو از حدود یک‌سانتی‌متر پایین‌تر و یک‌سانتی‌متر بالاتر از خط بخیه FUTبرداشت می‌کنیم سپس با استفاده از ابزار خاص حفره‌های ریزی در ناحیه طاسی ایجاد کرده تا گرافت‌های آماده برای پیوند طبق طراحی هنری و علمی در مناطق مذکور کاشته شوند.

لازم است بدانید هر کدام از مراحل گفته شده شامل جزئیات بسیار مهمی هستند که مهارت در انجام هر کدام از آنها موجب رسیدن به بهترین نتایج کاشت مو می‌شود، مثلا شاید به‌نظر برسد مرحله بستر‌سازی پوست سر و ایجاد حفره‌های پوستی از اهمیت چندانی برخوردار نباشد اما دقیقا برعکس، عمق و جهت و زاویه ایجاد این حفره‌ها بسیار ریز و الگوی طراحی و چیدمان این حفره‌ها براساس الگوی طبیعی موها، تعیین‌کننده جهت خواب موها و نمای ظاهری کل موها خواهد بود که در حقیقت یکی از مهم‌ترین نکات کاشت مو هستند.

الو دکتر

توزیع رسانه ای توسط : رپورتاژ ادز

 

وبگردی
Copyright 2007 - 2019