تماس با مدیر
جمعه, ۷ آذر , ۱۳۹۹


انتقاد وزیر بهداشت از بانک مرکزی

انتقاد وزیر بهداشت از بانک مرکزی

دکتر مرضیه وحید دستجردی افزود: با دارو که وابسته به جان مردم است نمی توان شوخی کرد، ما به هر طریقی که شده داروی مردم را تامین می کنیم.

وی گفت: مشکل ما مشکل نقل وانتقال ارز در خارج از کشور و تخصیص ارز در داخل کشور است که باید از طریق بانک مرکزی حل شود، چون ما نقل و انتقال ارز را در خارج از کشور دور می زنیم ولی تخصیص ارز در داخل را نمی توانیم دور بزنیم.

بنابراین باید مسئولان بانک مرکزی به تعهدات خود عمل کرده و تعلل های صورت گرفته در تخصیص ارز دارو را از این پس جبران کنند.

دستجردی افزود: البته بانک مرکزی به تازگی اقدامات خوبی در تخصیص ارز دارو انجام داده است که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد تا بتوانیم داروی مردم را که برایشان از نان شب هم واجب تر است تامین کنیم.

وی اظهار داشت: اگر خدای نکرده در این زمینه تعللی صورت بگیرد و زمان را از دست بدهیم در آینده دچار مشکلات بیشتری خواهیم شد و امیدوارم بانک مرکزی به آنچه تعهد کرده است، عمل کند.

وزیر بهداشت گفت: هم اکنون یک سوم ارز مورد نیاز دارو تخصیص یافته است که امیدواریم دو سوم باقیمانده نیز تا پایان سال اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: ستاد راهبردی وزارت بهداشت در این خصوص هفته ای سه جلسه تشکیل می دهد و در هر جلسه بین 3 تا 5 ساعت در خصوص داروهای کمیاب یا نایاب صحبت می کنیم، تک تک داروهایی که کمبود داریم را بررسی کرده و دارویی که به مرحله نبود در بازار می رسد را از راههای ممکن وارد کشور می کنیم.

دستجردی همچنین تاکید کرد: به هیچوجه واردات داروها و ملزومات پزشکی که مورد نیاز کشور باشد ممنوع نشده است و نمی شود، حتی برخی از این داروها به تولید داخل هم می رسد.

میزان ارز مورد نیاز برای تامین دارو برای امسال 2500 میلیارد دلار است که بانک مرکزی تاکنون 600 میلیون دلار ارز به وارد کنندگان دارو اختصاص داده است.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019