تماس با مدیر
جمعه, ۲ اسفند , ۱۳۹۸


افزایش یارانه نقدی خانوار ها

افزایش یارانه نقدی خانوار ها

فارس:محمدرضا فرزین در خصوص مشکلاتی که در رابطه باید پرداخت یارانه شیر ایجاد و سبب اعتراض دامداران و کارخانه‌های لبنی و کاهش توزیع شده است، اظهار داشت: قبلاً روش پرداخت یارانه شیر بدین صورت بود که یارانه به کارخانه‌دار داده می‌شد تا شیر را پاکتی 350 هزار تومان به بازار عرضه کرده و بابت هر کیلو شیر نیز 470 تومان به دامداران بپردازد، به عبارتی دولت مابه‌التفاوت این دو نرخ را به کارخانجات لبنی یارانه می‌پرداخت.

فرزین با بیان اینکه مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها برای انتقال یارانه شیر از کارخانجات به دامداران متعلق به نیمه تیرماه است، گفت: بخشی از اعتراض صاحبان صنایع لبنی مربوط به عدم پرداخت یارانه شیر سال 89 است، در واقع دامداران از صنایع لبنی طلب دارند و صنایع لبنی از دولت و اینها ربطی به تصمیمات سال جاری ستاد هدفمندی یارانه‌ها ندارد.

فرزین تأکید کرد: یارانه شیر در سال گذشته ربطی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها نداشت بلکه در قانون بودجه دیده می‌شد و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به کارخانجات لبنی پرداخت می‌کرد. کارخانجات از سال قبل مطالباتی از دولت دارند که هنوز پرداخت نشده است.

*پرداخت یارانه شیر سال 90 به سازمان هدفمندی

دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها در عین حال در خصوص وضعیت یارانه شیر در سال جاری تصریح کرد: در سال جاری معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی پولی را تحت یارانه شیر به سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت کرده است و سازمان هدفمندی نیز عنوان می‌کند مطالبات معوق کارخانجات ربطی به او ندارد و آنچه مربوط به سازمان هدفمندی است یارانه امسال است.

فرزین گفت: با توجه به مشکلات به وجود آمده باید سازمان هدفمندی یارانه‌ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و بخش خصوصی یعنی دامداران و صنایع لبنی بنشینند و درباره پرداخت مطالبات معوق بخش تولید توافق کنند.

وی اظهار داشت: قبلاً معاونت برنامه‌ریزی روشی را برای اختصاص یارانه شیر طراحی کرده بود که آن روش در ستاد هدفمندی یارانه‌ها مورد تأیید قرار گرفت، اما در حال حاضر با عدم پرداخت‌های سابق همه چیز به هم ریخته، هر کس از زاویه‌ای به طرح موضوع می‌پردازد و کسی نمی‌آید اجزای کار را باز کند.

وی ضمن دفاع از تصمیمات ستاد هدفمندی یارانه‌ها درباره انتقال یارانه شیر به دامداران، خاطرنشان کرد: ما در آن زمان حتی برای علوفه دامداران یارانه در نظر گرفتیم، بنابراین مشکل در اجرا است و باید دستگاه‌های مربوطه و بخش خصوصی مذاکره و با یکدیگر توافق کنند.

خبرنگار از فرزین پرسید، فارغ از مطالبات سال گذشته دامداران و صنایع لبنی، چرا یارانه شیر امسال به دامداران پرداخت نمی‌شود؟
وی پاسخ داد: پولی تحت عنوان وجوه اداره شده به سازمان هدفمندی پرداخت شده است و باید سازمانهای مربوطه توافق کنند و در چارچوب این توافق عملیاتی شود.

معاون وزیر اقتصاد در عین حال اظهار داشت: اگر مشکل حل نشد ممکن است در این باره در ستاد هدفمندی یارانه‌ها تصمیم‌گیری شود.

* تصمیمی درباره سبد کالایی در ستاد گرفته نشده است

فرزین در پاسخ به پرسش دیگر در خصوص اختصاص نیافتن سبد کالایی ماه رمضان به کارمندان گفت: امسال موضوع سبد کالایی کارمندان در ستاد مطرح نشد و ما چنین تصمیمی نگرفته‌ایم.

* پرداخت یارانه نقدی شهریور ماه در هفته دوم

فرزین در خصوص پرداخت یارانه نقدی شهریورماه گفت: قاعدتاً این یارانه در هفته دوم ماه پرداخت می‌شود.
وی رقم یارانه را همان 45.500 تومان برای هر نفر اعلام و خاطرنشان کرد: میزان یارانه همین رقم است مگر اینکه اجرای هدفمندی یارانه‌‌ها وارد فاز دوم شود.

فرزین اضافه کرد: زمانی که وارد فاز دوم اجرای طرح -آزادسازی مجدد قیمت حاملهای انرژی- شویم، طبیعی است یارانه نقدی اعضای خانوار افزایش پیدا خواهد کرد.

 

وبگردی
Copyright 2007 - 2019