تماس با مدیر
سه شنبه, ۴ اردیبهشت , ۱۳۹۷


افرادي كه در مكه هستندولي حج به جا نمي‌آورند+عکس

افرادي كه در مكه هستندولي حج به جا نمي‌آورند+عکس

مكه

افرادي كه در مكه هستندولي حج به جا نمي‌آورند+عکس

از آنجهت كه مطابق فقه اسلامي ذابح قرباني زائران بايد شيعه باشد. هر ساله به ازاي هر هزار نفر ايراني يك نفر ذابح پس از قبولي در آزمون و آموزش به مكه فرستاده مي‌شود.

اين دسته از خادمان زائران در طول سفر حج در آشپزخانه‌هاي مركزي به عنوان دستيار و همچنين در بخش امدادگمشدگان و راهنماي حمل و نقل مشغول به كارند. از چندروز گذشته نيز مشغول انتخاب گوسفند براي قرباني و حمل آذوقه زائران به عرفات و منا هستند.

آري، هنگامي كه زائران در مكه هستند، آنان بايد تدارك چادرهاي عرفات زائران را بچينند و آنگاه كه زائران به عرفات مي‌رسند بايد وسايل حاجيان در منا را فراهم سازند و بالاخره روز موعود، وقتي حاجيان به منا مي‌رسند بايد در گشتارگاه به نيابت از ۶۴ هزار ايراني مشغول قرباني باشند تا هرچه زودتر مناسك پايان و لبخند بر لبان حاجيان بنشيند.

اينان بارهاست اين راه را آمدند، و فقط عمره مفرده انجام داده اند. هميشه دغدغه دارند آيا روزي فرا مي‌رسد كه بتوانند حج واجب به جاي آورند و آرزويشان برآورده شود. هر سال فقط و فقط حداكثر پنج نفر از آنان اجازه دارند به گونه اي كه به كارهايشان صدمه وارد نشود حج تمتع به جاي آورند و آنان نيز، افرادي هستند كه سن شان بالا رفته و هشت بار اينگونه به اين سفر آمده اند.

جالب است كه بدانيم ذابحين بايد در روز عيد قربان هر كدامشان بيش از هزار گوسفند را ذبح كنند. آري هزار…!

بعثه مقام معظم رهبري و سازمان حج و زيارت امروز پذيراي آنان بود، تا آخرين توجيهات اجرايي را با آنان درميان گذارد.

در روزهاي آينده گزارش هايي از گروه‌هاي ديگر خادمين ضيوف الرحمن كه امكان حج گزاري ندارند منتشر خواهد شد.

امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2017