تماس با مدیر
پنج شنبه, ۲۵ مهر , ۱۳۹۸


اعلام میزان زکات فطره توسط آیت‌الله مکارم

اعلام میزان زکات فطره توسط آیت‌الله مکارم

به گزارش فارس، آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی، ظهر امروز در جمع نمازگزاران حرم حضرت معصومه(س) اظهار داشت: پرداخت زکات فطره یکی از واجبات است که در روایات اسلامی فراوان به آن اشاره شده است و در قرآن نیز آمده است.

وی با بیان اینکه پرداخت زکات فطره بر همه مسلمانان بالغ و عاقل واجب است، افزود: کسانی که روزه گرفته‌اند و نیز کسانی که معذور از روزه هستند و حتی کسی که عمدی روزه‌اش را می‌خورد باید زکات فطره را بپردازد.
این مرجع تقلید پرداخت زکات فطره را یکی از شرایط قبولی روزه ماه رمضان و سبب بیمه شدن انسان در برابر حوادث مختلف دانست و گفت: انسان با پرداخت مبلغ کمی به عنوان زکات، خود و خانواده‌اش را در برابر حوادث بیمه می‌کند.
وی در مورد میزان و نوع فطریه بیان کرد: زکات فطره باید از قوت غالب بلد داده شود یعنی چیزی که مردم شهر غالبا از آن تغذیه می‌کنند و مصادیق متعددی هم ذکر شده است که مهم‌ترین آن برنج و گندم است.
‌مکارم‌شیرازی تصریح کرد: فطریه به ازای هر نفر به اندازه 3 کیلو گندم و 3 کیلو برنج باید داده شود که 3 کیلو گندم معادل 3 هزار تومان و 3 کیلو برنج معمولی برای هر نفر معادل 6 هزار تومان و 3 کیلو برنج اعلا برای هر نفر 9 هزار تومان است.
 
وی ادامه داد: زکات فطره ضامن سلامتی انسان است و باید به تعداد نان‌خورها اعم از کودک و بزرگ پرداخت شود حتی بچه‌ای که قبل از غروب شب اول ماه شوال متولد می‌شود باید فطریه‌اش پرداخت شود.
استاد حوزه ابراز کرد: پرداخت فطریه بر تمام کسانی که زندگیشان تامین است خواه کارگر، کارفرما، کارمند، کاسب و… واجب است اما کسانی که کمبود دارند یعنی درآمد آنها کمتر از خرجشان است، مشمول پرداخت زکات فطره نمی‌شوند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019