تماس با مدیر
شنبه, ۱۸ مرداد , ۱۳۹۹


اعتراض سازمان صدا و سیما به اینتل ست

اعتراض سازمان صدا و سیما به اینتل ست

سازمان صدا و سیما در نامه ای تصمیم اینتل ست برای قطع شبکه های ماهواره ای این رسانه را غیر قانونی خواند.

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از روابط عمومی رسانه ملی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تصمیم شرکت خدمات ماهواره‌ای اینتل‌ست در جلوگیری از پخش شبکه‌های ایرانی از جمله شبکه خبری انگلیسی‌زبان پرس تی‌وی را به شدت محکوم کرد و آن را از نظر قانونی توجیه‌ناپذیر دانست.

سازمان صدا و سیما در نامه ای الکترونیکی به شرکت اینتل‌ست اعلام کرد: بدین وسیله اعتراض شدید خود را به تصمیم این شرکت در توقف ارائه خدمات ماهواره‌ای به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پس از پایان30 ژوئن2013 (9 تیر1392) اعلام می‌کنیم.

در این ایمیل آمده است: تصمیم اینتل‌ست نه تنها ناقض قراردادها‌ی دو طرفه بین این شرکت و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، بلکه با تعهدات اینتل‌ست به موجب اساس‌نامه «سازمان بین المللی ارتباطات ماهواره‌ای» (ITSO) مغایرت دارد.

بر اساس قرارداد سازمان بین المللی ارتباطات ماهواره‌ایITSO ، شرکت اینتل‌ست باید خدمات ماهواره‌ای خود را بدون هیچ‌گونه تبعیضی در اختیار همه اعضای این سازمان قرار دهد.

در این ایمیل آمده است: بهانه‌های آمریکا برای تعلیق ارائه خدمات به شبکه‌های ایرانی «از نظر قانونی موجه نیست» و «خلاف تعهدات و اصولی» است که امریکا ادعای حمایت و وفاداری به آن‌ها را دارد.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در ایمیل خود تصریح کرد: اقدام اینتل‌ست در قطع پخش ماهواره‌ای برنامه‌های شبکه‌های ایران موجب اختلال در جریان آزاد اطلاع‌رسانی و نقض حقوق عمومی همه افرادی خواهد شد که از این خدمات استفاده می‌کنند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد؛ بر اساس قرار داد بین دو طرف، هیچ گزینه‌ای به غیر از اقدام قانونی علیه شرکت اینتل‌ست برای درخواست غرامت ندارد و از دولت ایران می‌خواهد بر اساس بند19اساس‌نامه سازمان بین‌المللی ارتباطات ماهواره‌ای ، احقاق حق کند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران همچنین به شرکت اینتل‌ست توصیه کرد به تعهدات خود در قرارداد پایبند باشد و در تصمیم خود تجدید نظر کند.

شبکه پرس تی‌وی و دیگر شبکه‌های ماهواره‌ای ایران از ژانویه2012هدف موج حملات دولت‌های اروپایی و شرکت‌های ماهواره‌ای قرار گرفته‌اند.

اینتل‌ست این تصمیم را به دنبال تصمیم مشابه شرکت خدمات ماهواره‌ای یوتل‌ست و دیگر شرکت‌های ماهواره‌ای مبنی بر قطع پخش برنامه‌های رادیو و تلویزیونی ایران در چند کشور غربی از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و اسپانیا اتخاذ کرده است.

شرکت‌های اروپایی ارائه خدمات ماهواره‌ای ادعا می‌کنند در پیروی از تحریم‌های ضد ایرانی، پخش ماهواره‌ای برنامه‌های شبکه‌های ایرانی را متوقف کرده‌اند. این درحالی است که مایکل مان، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پرس تی‌وی گفته است، این تحریم‌ها مشمول رسانه‌های ایرانی نمی‌شوند.

در همین حال، میشل دروزن، رئیس اسرائیلی – فرانسوی شرکت خدمات ماهواره‌ای یوتل‌ست، با ارسال نامه به شرکت‌های ماهواره‌ای خواسته است، همکاری خود را با شبکه‌های ایرانی متوقف کنند.

لابی اسرائیل در آمریکا نیز آشکارا از روند تلاش اروپا برای ساکت کردن صدای رسانه‌های ایرانی در اروپا حمایت کرده است.

فعالان رسانه‌ای از جمله انجمن صنفی روزنامه نگاران فرانسه، حمله به شبکه‌های ایران را نقض آزادی بیان دانسته‌اند؛ نقضی که دولت‌های اروپایی که خود دم از آزادی بیان می‌زنند، آغاز کرده اند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019