تماس با مدیر
جمعه, ۲۸ تیر , ۱۳۹۸


اسرار تسبیحات حضرت زهرا(علیهاالسلام)

اسرار تسبیحات حضرت زهرا(علیهاالسلام)

 تسبیحات حضرت زهرا(علیهاالسلام) از آثار و بركات بسیارى برخوردار استكه به بخشی از آن می پردازیم.

 
نجات از شقاوت
 
تسبیحات حضرت زهرا(علیهاالسلام) از آثار و بركات بسیارى برخوردار است كه از جمله‏ ى آنها نجات یافتن از شقاوت و بدبختى است. هر انسانى به تناسب بینش و نگرشى كه به جهان هستى و وجود پرآشوب خود دارد به دنبال خوشبختى است، و به عبارتى دیگر یكى از مهمترین مسائلى كه همه‏ ى انسانها را آگاه یا ناآگاه به خود مشغول داشته است به طورى كه كارهاى زندگى و برنامه‏ هایشان را در جهت وصول به آن پى‏ ریزى مى‏ كنند، مسئله‏ ى رسیدن به سعادت و گریز از شقاوت است. 
 
منتهى از آنجایى كه انسان اختیار دارد؛ راه خودش را باید آزادانه انتخاب كند. لذا انسان بعد از این كه راه برایش نمایان شد، گاهى حسن انتخاب به خرج مى ‏دهد و راه هدایت مى‏ پیماید، و گاهى سوء انتخاب به خرج داده و راه ضلالت و گمراهى پیش مى‏ گیرد. و این مسئله شقاوت و سوء عاقبت مسئله ‏اى است كه همه‏ ى آنان كه به خود آمده‏ اند، از آن مى‏ ترسند و آنها كه بصیرت ندارند و در خواب غفلت عمر مى‏ گذرانند از آن نیز به غفلت به سر مى‏ برند. 
  
لذا آن دسته كه داراى بصیرت هستند، به لحاظ خوف از شقاوت همیشه دست به دعا و ذكر بلند مى‏ كنند و با تضرع و اصرار از خداى خویش طلب دورى از شقاوت و رسیدن به سعادت مى ‏نمایند. مداومت بر تسبیحات حضرت فاطمه(علیهاالسلام)، موجب محفوظ ماندن از شقاوت و بدبختى است. 
 
از این رو شایسته نیست كه از بركات و آثار آن غفلت نموده و در انجام آن كوتاهى و سستى نماییم. امام صادق(علیه‏ السلام) در این رابطه مى‏ فرماید: «یا ابا هارون، انا نامر صبیاننا بتسبیح فاطمه علیهاالسلام كما نامرهم بالصلاه، فالزمه، فانه لم یلزمه عبد فشقى»(1)؛ اى ابا هارون! ما بچه‏ هاى خود را همانطور كه به نماز امر مى‏ كنیم به تسبیحات حضرت فاطمه(علیهاالسلام) نیز امر مى‏ كنیم. تو نیز بر آن مداومت كن، زیرا هرگز به شقاوت نیفتاده است بنده‎ای كه بر آن مداومت نموده است. 
 
و نیز از این حدیث شریف استفاده مى‏ شود كه شایسته است والدین محترم، تسبیحات حضرت زهرا (علیهاالسلام) را مانند نماز به فرزندانشان تعلیم كنند، باشد كه مشمول این حدیث گردند.
 
دورى شیطان و خشنودى خدا
 
شیطان همواره دشمن دیرینه‏ ى انسان بوده و هست و هیچگاه انسان از حیله‏ ها و خواطر شیطانى او در امان نیست. شیطان بنا بر آیات الهى، دشمن قسم خورده‏ ى انسان است تا او را به هر طریق ممكن به گمراهى بكشاند. از این رو آدمى همیشه در معرض تهاجم شیطان و وساوس شیطانى است. بعضى انسانها در مقابل این تهاجم شیطانى و خواطر نفسانى همیشه در حال فرارند كه در این صورت همواره مورد تعقیب شیطان و خواطرند، و هیچگاه خلاصى ندارند و اى بسا در آخر خسته شده و نفس ‏زنان تسلیم شوند، و عده‏ اى اندك در تلاش ‏اند كه با مداومت بر ذكر و فكر و عمل، چنان رفتار كنند كه شیطان و خواطر را از خود فرارى دهند و شیطان را از خود دور كنند كه البته راهى است مشكل. كسانى كه به این مقام برسند داراى نفس مطمئنه خواهند شد كه دیگر دگرگونى در آن راه ندارد. 
 
وقتى انسان توانست شیطان را از خود دور و طرد كند، و به طاعات عمل نماید و در كارها و اذكار و عبادت‎هاى خود اخلاص ورزد، رضایت خدا نیز حاصل گردد، چون شیطان و وساوس او یكى از بزرگترین موانع كسب رضایت و خشنودى حق تعالى است. آرى رضا و رضوان خداوند سبحان مطلوب سالكان و منتهاى آرزوى عارفان است. 
 
یكى از راه‎هایى كه مى‏ تواند شیطان را از انسان دور كرده و موجبات رضاى الهى را فراهم آورد مداومت بر تسبیحات حضرت فاطمه‏(علیهاالسلام) است. امام باقر (علیه‏السلام) مى‏ فرماید: «من سبح تسبیح فاطمه علیهاالسلام ثم استغفر، غفر له، و هى مائه باللسان، و الف فى المیزان، و یطرد الشیطان، و یرضى الرحمان»(2)؛ هر كس تسبیحات حضرت فاطمه(علیهاالسلام) را بجا آورد و پس از آن استغفار كند، مورد مغفرت قرار مى ‏گیرد، و آن تسبیح به زبان صد تا است، و در میزان (اعمال) هزار (ثواب) دارد، و شیطان را دور كرده، و خداى رحمان را خشنود و راضى مى ‏نماید.
 
از امام صادق(علیه‏ السلام) روایت است كه وقتی انسان در جاى خواب خود مى‏ خوابد، فرشته‏ ی بزرگوارى و شیطان سركشی به سوى او مى‏ آیند، پس فرشته به او مى‏ گوید: 
روز خود را به خیر ختم كن و شب را با خیر افتتاح كن، و شیطان مى‏گوید: روز خود را با گناه ختم كن و شب را با گناه افتتاح كن. اگر اطاعت فرشته كرد و تسبیحات حضرت زهرا(علیهاالسلام) را در وقت خواب خواند، فرشته آن شیطان را مى‏ راند و از او دور مى‏ كند، و او را تا هنگام بیدارى محافظت مى‏كند، پس باز شیطان مى‏ آید و او را امر به گناه مى‏ كند و ملك او را به خیر امر مى‏ كند. اگر از فرشته اطاعت كرد و تسبیح آن حضرت را گفت آن فرشته، شیطان را از او دور مى‏ كند و حق تعالى عبادت تمام آن شب را در نامه ‏ى عملش مى‏ نویسد.(3)
 
برائت از دوزخ و نفاق
 
بنا بر روایت امام صادق(علیه‏السلام)، تسبیحات حضرت زهرا(علیهاالسلام) از جمله‏ ى ذكر كثیرى است كه خداوند در قرآن كریم یاد فرموده است: 
«تسبیح فاطمة الزهراء علیهاالسلام من الذكر الكثیر الذى قال الله عز و جل: «واذكروا الله ذكرا كثیرا.» و از طرفى رسول گرامى اسلام فرموده است: «من اكثر ذكر الله عز و جل احبه الله و من ذكر الله كثیرا كتبت له برائتان؛ برائة من النار و برائة من النفاق»(4)؛ هر كس ذكر خداى عزوجل را بسیار كند خداوند او را دوست دارد، و هر كس ذكر خدا را بسیار كند براى او دو برائت(منشور آزادى) نوشته شود: یكى برائت از آتش جهنم، و دیگرى برائت از نفاق و دورویى.
 
لذا تسبیحات صدیقه‏ ى طاهره اگر با شرائطش انجام پذیرد، موجب برائت از دوزخ و نفاق مى‏ گردد.
 
پی‎نوشت‎ها
1ـ فروع كافى، كتاب الصلاه، ص 343، ح 13. 
2ـ وسائل الشیعه، ج 4، ص 1023، ح 3. 
3ـ شیطان دشمن دیرینه‏ى انسان، محمد نصیرى، ص 136. 
4ـ اصول كافى، ج 2، ص 499، ح 3.
امتیاز دهید

وبگردی
Copyright 2007 - 2019