تماس با مدیر
چهارشنبه, ۲۰ فروردین , ۱۳۹۹


از پاکت انگلیسی در کلاه پهلوی تا مدعیان 1392 خورشیدی

از پاکت انگلیسی در کلاه پهلوی تا مدعیان 1392 خورشیدی

کلاه پهلوی

از پاکت انگلیسی در کلاه پهلوی تا مدعیان 1392 خورشیدی

در قسمت پنجاه و دوم سریال ” کلاه پهلوی”، که به دوران اشغال ایران توسط متفقین می پردازد ، صحنه ای وجود دارد که بسیار درس آموز است: یکی از عوامل سفارت بریتانیا در تهران که زنی زیباروست ، با یکی از سردسته های اراذل و اوباش تهران قرار می گذارد و پول هنگفتی به او می دهد و در مقابل می خواهد که اوباش را سازماندهی کندتا در خیابان ها راه بیفتند و علیه انگلیس شعار دهند.

سردسته اوباش که از گرفتن پاکت پول ذوق زده است پاسخ می دهد: خانم! من همین الان از شما پول گرفتم؟ بروم و علیه شما شعار بدهم؟
و پاسخ می شنود که فقط دستور را انجام دهد و فضولی نکند… . (نقل به مضمون)

ماجرای فوق ، هر چند روایتی آزاد از وقابع دهه 20 خورشیدی است ، اما گویا حکایت این روزهای ایران در 70 سال بعد است. فارغ از افرادی که با انگیزه های سالم ملی و انقلابی در باب سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی موضع دارند و هر گونه قرابت ایران و غرب و مشخصاً آمریکا را نکوهش می کنند، به جرأت می توان گفت که بخش مهمی از مخالفت های کنونی با سیاست تنش زدایی دولت یازدهم ، پشت پرده ای مانند ماجرای پیش گفته در “کلاه پهلوی” دارد که صد البته ، هزار بار پیچیده تر از پاکت انگلیسی است.

کم نیستند کسانی که منافع شان هسمو با آمریکایی ها و انگلیسی ها و صهیونیست ها و برخی حکام عرب منطقه است و در همان حال ، علیه همه این ها نیز شعار می دهند ، اگر دیروز با یک پاکت پول ، امروز با رانت های میلیاردی و سودهای حاصل از تحریم ملت ایران که بخشی به جیب همان خارجی های تحریم کننده می رود که کالاهایشان را به چند برابر می فروشند و سهمی هم نصیب دلالان ظاهر الصلاح داخلی شان می شود.
از دهه 1320 تا سال 1392 خورشیدی ، خیلی چیزها تغییر یافته است اما طمع خارجی و نفاق داخلی ، تنها شکل عوض کرده اند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019