تماس با مدیر
جمعه, ۹ آبان , ۱۳۹۹


آیا پرورش بوقلمون در شرایط بد اقتصادی توجیه دارد؟

آیا پرورش بوقلمون در شرایط بد اقتصادی توجیه دارد؟

 

اکنون که این مقاله را مطالعه می کنید (دی ماه سال ۱۳۹۸) ایران در وضعیت اقتصادی بهرنجی به سر می برد و اکثر کسب و کارها به دلیل عدم توجیه اقتصادی دچار ورشکستگی شده اند. اما در این میان افرادی نیز هستند که در این وضعیت هم به کسب درآمد می پردازند و از وضعیت پیش آمده نهایت استفاده را می برند. بر همین اساس در این نوشتار می خواهیم شما را کسب و کار پرورش بوقلمون در شرایط بد اقتصادی آشنا کنیم و روش هایی را به شما معرفی کنیم که سبب افزایش سوددهی پرورش بوقلمون در وضعیت رکود خواهند شد.

 

قبل از اینکه به موضوع اصلی مقاله یعنی توجیه اقتصادی این کار بپردازیم، بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که با وجود گوشت مرغ بسته بندی شده چرا باید بوقلمون پرورش داد و آیا هستند افرادی که به گوشت بوقلمون علاقه داشته باشند، در حالی که قیمت ها بالا رفته و درآمد مردم حتی کفاف مخارج عادی آنها را نمی دهد، چه برسد به اینکه گوشت گران قیمت بوقلمون را خریداری کنند.

پاسخ این سوال واضح است، طبق اصل ۸۰ – ۲۰ پارتو ۲۰ درصد افراد ثروتمند جامعه ۸۰ درصد درآمد شما را سبب خواهند شد. پس حتی در چنین شرایط اقتصادی بدی هم هستند که کسانی که هوس خوردن گوشت بوقلمون کرده باشند و بخواهند با طبخ گوشت بوقلمون از مهمانان خود پذیرایی کنند. حتی رستوران ها و فست فود ها هم برای پر کردن منوی غذایی خود و جلب نظر مشتریان اقدام به عرضه گوشت بوقلمون در شکل های مختلفی می کنند که این خود نقطه قوتی برای شروع کار پرورش بوقلمون شما خواهد بود.

 

آیا پرورش بوقلمون در شرایط فعلی کشور توجیه اقتصادی دارد؟

سوال مهمی که در این مقاله قصد داریم به آن پاسخ دهیم، سود دهی و یا عدم سود دهی پرورش بوقلمون است. بوقلمون به دلیل تخم گذاری پایین و وزن گیری بالا ، به صورت گوشتی پرورش داده می شوند و پرورش دهنده ها پس از سه الی چهار ماه پرورش، آنها را می فروشند. بوقلمون ها نسبت به مرغ مصرف غذایی بالاتری دارند و اگر می خواهید در این مدت چهار ماهه به ۷ الی ۱۱ کیلو وزن برسند، باید از جیره غذایی مخصوص بوقلمون ها استفاده کنید.

اما با توجه به افزایش یافتن هزینه های دان و خوراک طیور، حاشیه سود این کسب و کار هم مانند هر کسب و کار دیگری کاهش یافته اما با استفاده از تکنیک هایی می توان سودآوری این کار را افزایش داد. در ادامه به مهم ترین این تکنیک ها اشاره خواهیم کرد.

 

استفاده از حداقل هزینه ها 

برای اینکه درآمد و هزینه های کسب و کار پرورش بوقلمون خود را هر چه زودتر به نقطه سر به سر برسانید، یعنی درآمد به دست آمده با هزینه های صورت گرفته برابری کند و در نهایت به سوددهی برسد، باید حداکثر تلاش خود را بکنید تا کمترین هزینه را برای شما داشته باشد. بنابراین اجرای راهکار های زیر مفید خواهند بود:

 

الف – استفاده از زمین شخصی به جای اجاره زمین ؛

اگر در روستا و یا حاشیه شهر، زمین یا ساختمان بلا استفاده ای دارید می توانید آن را برای پرورش بوقلمون آماده کنید. در این صورت نیازی به پرداخت هزینه های رهن و اجاره نخواهید داشت.

 

ب – استفاده از آبخوری و دانخوری های دست ساز ؛

برخی از پرورش دهنده ها با صرف هزینه هایی اقدام به خرید آبخوری و دانخوری برای بوقلمون های خود می کنند، در شروع کار نیازی به خرید این وسایل نیست و با استفاده از وسایل موجود نیز می توانید دانخوری و آبخوری های مناسبی بسازید.

 

ج – خرید تخم نطفه دار به جای جوجه بوقلمون ؛

اکثر پرورش دهنده های تازه کار با خود فکر می کنند که احتمال تبدیل شدن تخم به جوجه کم است و از طرفی نمی توانند یک ماه صبر کنند تا تخم ها به جوجه تبدیل شوند، بنابراین با صرف هزینه های چند برابری اقدام به خرید جوجه های چند روزه اصطلاحا واکسن زده و سالم می کنند و پس از چند روز به دلیل عدم آشنایی با پرنده بوقلمون با تلفات زیادی رو به رو می شوند. بنابراین توصیه می کنیم برای شروع کار، تخم های نطفه دار بوقلمون را از افراد معتبر و به صورت حضوری خریداری کنید.

 

د – استفاده از تجهیزات گرمایشی و سرمایشی ارزان قیمت ؛

برای گرم کردن بوقلمون ها در فصل سرما و خنک کردن آنها در فصل تابستان به این تجهیزات احتیاج پیدا خواهید کرد. سعی کنید از وسایل ارزان قیمت و یا دست دوم استفاده کنید تا سرمایه شما حفظ شود.

 

هـ – ساختن دان مخصوص بوقلمون ؛

شاید با خود فکر کنید که تهیه غذای بوقلمون ها کاری تخصصی و وقت گیر خواهد بود و بهتر است از غذای آماده بوقلمون ها استفاده شود. اما به یاد داشته باشید که برای افزایش میزان سوددهی کار ناچار به یادگیری جیره نویسی بوقلمون ها خواهید بود، چون که دان آماده بوقلمون ها بسیار گرانتر تمام می شود. بنابراین برای جلوگیری از هزینه های اضافی می توانید، ذرت، سویا، گندم و سایر غلات را خریداری کرده و خودتان آنها را آسیاب و میکس کنید.

 

و – استفاده از دستگاه جوجه کشی حرفه ای ؛

قطعا برای تبدیل تخم های نطفه دار به جوجه از دستگاه جوجه کشی استفاده خواهید کرد. اما اینکه از چه دستگاهی استفاده کنید، مهم است. در موارد قبل گفتیم که حتما باید از وسایل ارزان قیمت استفاده کنید تا هزینه های شما کاهش یابد، اما در این مورد اکیدا توصیه می کنیم که از دستگاه های جوجه کشی حرفه ای استفاده کنید تا نهایت راندمان را در تبدیل کردن تخم به جوجه داشته باشد. برخی از پرورش دهندگان تازه کار برای کاهش هزینه های خود اقدام به ساخت دستگاه جوجه کشی می کنند، اما دقت کنید که دستگاه های جوجه کشی دست ساز دقت کافی در سنجش و تامین حرارت و رطوبت را ندارند و امکان تبدیل شدن تخم ها به جوجه پایین خواهد بود که این کار در درآمد نهایی و سود دهی شما تاثیر گذار خواهد بود.

 

ز – چراندن بوقلمون ها ؛

برای کاهش هزینه های تغذیه ای بوقلمون ها می توانید روزانه چندین ساعت آنها را در مراتع حصارکشی شده اطراف رها کنید تا بچرند. ضمن اینکه بوقلمون ها در معرض نور آفتاب و هوای تازه قرار خواهند گرفت و در این فرصت می توانید سالن بوقلمون ها را هم پاکسازی کنید.

 

راهکارهای فروش بوقلمون با کمترین هزینه

پس از پرواری کردن بوقلمون ها ، باید آنها را برای فروش به بازار ارائه کنید که برای این کار روش های مختلفی مانند استخدام بازاریاب، ارسال پیامک، استفاده از بازارهای محلی، تبلیغ در سایت های آگهی، فروش به کشتارگاه ها و … وجود دارند. اما قبل از اقدام به هر کاری باید هزینه های آن را هم در نظر گرفت، به عنوان تبلیغ در سایت های اینترنتی و فروش به کشتارگاه ها هزینه های کمتری خواهد داشت، اما برای استخدام بازاریاب و یا ارسال پیامک باید هزینه کنید. با توجه به مفصل بودن مباحث بازاریابی توصیه می شود در مورد راهکار های بازاریابی و فروش مطالعه کنید.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019