تماس با مدیر
چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹


آیا شما مضطرب هستيد؟

آیا شما مضطرب هستيد؟

اين مهم است كه بتوانيم لحظه‌هايي را كه مضطرب هستيم را با اختلالات اضطراب و استرس تشخيص دهيم.

به گزارش ايسنا،‌ در لحظات نگراني و اضطراب فرد ممكن است به دليلي خاص و يا بدون هيچ دليلي احساس آشفتگي و نگراني كند اما در مقابل آن اضطراب مزمن ممكن است تا مدت 6 ماه طول بكشد.

از نشانه‌هاي اختلالات، اضطراب و استرس است و به طور كلي احساس اضطراب و نگراني هنگامي كه ما دچار مشكل يا عصباني هستيم، كاملا طبيعي است. احساس نگراني و استرس بيش از حد، امرغيرطبيعي است. شما ممكن است كه مشكل خود را بيش از اندازه بزرگ كنيد و دچار مشكلات در خواب و زندگي روزمره خود شويد و يا زود رنج و به راحتي دلواپس و نگران و يا حتي دچار افسردگي شويد.

اضطراب مزمن حتي مي‌تواند موجب احساس درد در ماهيچه، ‌خستگي، معده ‌درد، لرزش، بي‌خوابي وعرق زياد براي مدت طولاني شود. با يك ترس ناگهاني شما ممكن است دچار مشكل در نفس كشيدن شويد و يا دچار سرگيجه، تند شدن ضربان قلب و يا سياه و تاريكي چشم شويد. لحظاتي بعد از ترس و دلهره افرادي كه دچار اضطراب مزمن هستند، ممكن است دچار مشكلات مزمن قلبي و فشار خون شوند.

افراد مضطرب معمولا براي تسكين اعصاب خود از الكل و دارو استفاده مي‌كنند كه با مصرف بيش از اندازه اين داروها و الكل‌ دچار آسيب‌هايي در معده و روده خود مي‌شوند. به طور كلي علائم و نشانه‌هاي اضطراب و نگراني در افراد نسبت به اختلالات و حال و هواي آنها متفاوت است.

بعضي معتقدند كه فاكتورهاي عصب شناسي تا قسمتي مي‌توانند موجب حملات ترس و وحشت شوند. افرادي كه الكل، ‌كافئين يا بنزو ديازپين مصرف مي‌كنند، ممكن است با علائم بيشتر و خطرناك تري از ترس و نگراني مواجه شوند.

استرس يكي از رايج‌ترين نشانه‌هاي اضطراب براي بزرگسالاني است كه با سلامت و اموال خود دائما در چالش هستند. استرس در همه افراد در رابطه با زندگي روزانه‌ آنها مي‌توانند وجود داشته باشد، استرس مي‌تواند به علت يك حادثه‌ ناگوار و يا حتي بدون هيچ دليلي در فرد وجود داشته باشد.

اختلالات شايع اضطراب توصيف كننده شرايطي است كه فرد استرس را بدون هيچ دليل خاصي تجربه مي‌كند، بيماران در اين شرايط بيش از اندازه نگرانند، غيرقابل كنترل و نسبت به شرايط عادي غيرمنطقي هستند. به طور كلي اين بيماران در انجام كارهاي خود دچار مشكل هستند، زيرا هميشه از پول، مرگ، خانواده، روابطشان با ديگران و كار مي‌ترسند.

اين افراد ممكن است احساس خستگي، سردرد هميشگي، بي‌قراري، حالت تهوع و يا احساس درد در همه اعضاي بدن داشته باشند. از ديگر علائم آن نيز مي‌توان به ورم، تب شديد و مشكلات تنفسي اشاره كرد. در حين ترس افراد ممكن است بدن آنها بلرزد، احساس گيجي كنند و يا در تنفس دچار مشكل شوند و روز به روز علائم آن بدتر مي‌شود.

فوبيا (phobia) ترس غيرمنطقي است كه در اثر قرار گرفتن در يك شرايط خاص، فضاي بسته و يا ديدن يك حشره يا جانور در فرد به وجود مي‌آيد.

علائم هشدار دهنده:

در حالي كه لحظات كوتاه اضطراب طبيعي است، احساس شديد استرس و نگراني از نشانه‌هاي اختلالات اضطراب هستند. اگر اضطراب و نگراني شما به دليل مشكلات زندگي است و يا اگر از احساس استرس و نگراني بيش از 6 ماه است كه رنج مي‌بريد، حتما بايد به پزشك مراجعه كنيد و يا اگر در صورتي كه نوشيدني زياد مصرف مي‌كنيد و براي تسكين خود دارو مي‌خوريد، بهتر است به پزشك مراجعه كنيد.

علائم افسردگي همچنان با اضطراب همراه است. شما بايد با پزشك خود در مورد اين علائم صحبت كنيد. مخصوصا اگر احساس افسردگي مي‌كنيد.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019