تماس با مدیر
جمعه, ۱۳ تیر , ۱۳۹۹


آمار زنان تن فروش در شهر تهران

آمار زنان تن فروش در شهر تهران

زنان تن فروش

رئیس مرکز تحقیقات ایدز بیشترین سن رایج بین زنان تن فروشرا 38 سالگی دانست و گفت: 58 درصد این افراد مطلقه و 56 درصد حداقل یک بار ازدواج موقت را داشته اند. همچنین 80 درصد از این افراد به محل کار و زندگی مشتری خود مراجعه و بقیه آنان از خانه‌های تیمی استفاده می کردند.

مینو محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز در اولین نشست تخصصی سلامت زنان و رفتارهای پر خطر با تمرکز بر تن‌فروشی به تحقیقات پژوهشی وزارت بهداشت در این زمینه اشاره کرد و گفت: در سال 91 و 92 تحقیقات پژوهشی بر موضوع زنان تن فروش صورت گرفت و مشخص شد امروز حدود 500 زن معتاد خیابانی و زنان تن فروش در شهر تهران پراکنده هستند و تامین مواد دلیل حضور اکثریت آنان در خیابان است بر همین اساس ما آنان را کارگر جنسی می‌نامیم و در نهایت به این نتیجه رسیده‌ایم که از هر 14 زن، دو نفر مبتلا به ایدز هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 37 میلیون نفر در جهان با ایدز زندگی می کنند، افزود: خوشبختانه با توجه به پیشرفت علمی و دارویی بیماری ایدز دیگر کشنده نیست. بر اساس آمارهای موجود اپیدمی ایدز در حال حاضر در ایران حدود 30 هزار نفر اعلام شده است که ما آمار واقعی این موضوع را سه برابر حد موجود تخمین می‌زنیم.

عضو کمیته ایدز کشور آموزش مهارت «نه» گفتن به آسیب های اجتماعی و آموزش مهارت زندگی را وظیفه نهادهای آموزشی دانست و گفت: متاسفانه موضوع انتقال ایدز در کشور نا گفته مانده است در حالی که امروزه بسیاری از افراد از راه تماس جنسی به بیماری ایدز مبتلا می شوند و آمار ابتلا به ایدز در کشور به 60 درصد در مردان و 40 درصد درزنان تن فروش رسیده است.

محرز با ابراز تاسف از اینکه روند اچ آی وی در کشور ما کنترل نشده است، افزود: در اختیار گذاشتن سرنگ تازه و تمیز به زندانیان یکی از برنامه‌های کاهش آسیب در ایران بود که متاسفانه این برنامه متوقف شده است.

این متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص زنان تن فروش در ایران گفت: از 161 نفر فرد تن فروش در این پژوهش حدود پنج درصد HIV مثبت داشتند که این آمار در کل ایران هم به همین شکل است و سن این افراد بین 18 تا 56 سال است.

وی بیشترین سن رایج بین تن فروشان را 38 سالگی دانست و گفت: 58 درصد این افراد مطلقه و 56 درصد حداقل یک بار ازدواج موقت را داشته اند همچنین 80 درصد از این افراد به محل کار و زندگی مشتری خود مراجعه و بقیه آنان از خانه‌های تیمی استفاده می‌کردند.

محرز یکی از علل افزایش مسأله تن فروشی در ایران را افزایش سن ازدواج دانست و گفت: اگر این روند تغییر نکند باید هر ساله منتظر افزایش آمار مبتلایان به ایدز باشیم.

وی از انجام تحقیقی در مورد کودکان کار خبر داد و گفت: در آخرین تحقیقی که بین کودکان انجام شده از هزاران کودک کار چهارونیم درصد HIV مثبت داشتند.

رئیس مرکز تحقیقات ایدز گفت: باید در کشور به دنبال احداث کلینیک زنان آسیب پذیر، آموزش و توانمندسازی زنان آسیب پذیر، ارائه خدمات تخصصی بهداشت، ارائه ویزیت پزشک متخصص عفونی، ویزیت پزشک متخصص زنان و مامایی، ویزیت روانپزشک و روانشناس و ایجاد کلینیک سیار با قابلیت غربالگری اولیه بیماری های آموزشی در کشور باشیم چرا که نمی‌توان به حذف این افراد از جامعه فکر کرد بنابراین باید برای سالم نگهداشتن افراد جامعه تلاش کنیم.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019