تماس با مدیر
سه شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۳۹۹


آخرین آمار از تعداد بیماران ایدز در جهان + تصویر

آخرین آمار از تعداد بیماران ایدز در جهان + تصویر

ایدز بیماری مهلکی است که حاصل تکثیر ویروس خطرناکی به نام اچ آی وی در بدن میزبان است. این بیماری باعث تخریب سیستم ایمنی بدن می‌گردد که خود زمینه‌ساز بروز عفونت‌هایی است که بدن یک فرد سالم عموماً قادر به مبارزه با آنهاست و در نهایت پیشرفت همین عفونت‌ها منجر به مرگ بیمار می‌گردد به طوری که بیماری سل عامل اصلی مرگ و میر در میان مبتلایان به ایدز در سراسر جهان است. با این همه این بیماری قابل پیشگیری است و با رعایت مراقبت های بهداشتی می توان از آن مصون ماند.

در سال ۱۹۹۶ میلادی سازمان ملل متحد ایدز را نه تنها به عنوان یک مشکل سلامتی مورد توجه قرار داد بلکه آن را یک مسئله بر سر راه پیشرفت بشری برشمرد. بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلاء مربوط به کشورهای جهان سوم و در حال توسعه است. ایدز در حال حاضر یکی از پنج عامل مرگ و میر بشر است.

آخرین آمار از تعداد بیماران ایدز در جهان + تصویر

 

میزان ابتلا به بیماری ایدز بر اساس درصد افراد مبتلا در کشورهای جهان. رنگ قهوه ای که شامل کشورهای جنوب قاره آفریقا مانند بوتسوانا، آفریقای جنوبی، نامیبیا، آنگولا، زیمباوه و زامبیا است بیشترین میزان تعداد افراد مبتلا به بیماری ایدز را دارند و بیش از 15 درصد افراد به این بیماری دچارند.


در آخرین آماری که سازمان جهانی بهداشت از تعداد بیماران ایدز در دنیا ارائه داده حاکی از آن است که نحوه مقابله با این بیماری بویژه در قاره آفریقا چندان رضایت بخش نیست.

حدود 0.8 درصد مردم دنیا دچار بیماری ایدز هستند این یعنی از هر 125 نفر یک نفر حامل ویروس اچ آی وی است و این یعنی در میان جمعیت هفت میلیاردی کره زمین، 56 میلیون نفر مبتلا به بیماری ایدز.

وضعیت برخی از کشورهای دنیا بسیار وخیم است به طوری که یک چهارم جمعیت کشورهای آفریقایی بوتسوانا و لسوتو به ایدز دچارند و دچار فاجعه های انسانی. در ایران نیز بر اساس این آمار حدود 100 هزار نفر حامل ویروس آچ آی وی هستند؛ هر چند آمار خیلی دقیقی در این مورد در ایران وجود ندارد.

گفتنی است اگر چه میزان مبتلایان به ایدز در ایران کم است ولی بگفته سازمان بهداشت جهانی بر اساس داده‌های گزارش شده، نرخ رشد اپیدمی ایدز در ایران بصورت هشدار دهنده‌ای در حال افزایش است. سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عوامل اصلی انتقال ایدز را استفاده معتادان تزریقی از سرنگ مشترک و پس از آن از راه آمیزش جنسی می‌دانند.

وبگردی
Copyright 2007 - 2019