تماس با مدیر
یکشنبه, ۱۱ خرداد , ۱۳۹۹


«زندگی شیخ فضل الله نوری» به روایت تصویر

«زندگی شیخ فضل الله نوری» به روایت تصویر

حاج شيخ فضل الله كجوري معروف به نوري از علماء مجتهدين و مراجع برجسته صدر مشروطيت در سال 1259ق متولد شد. پدرش مرحوم ملامعباس مازندراني كجوري معروف به پيشنماز بود. شيخ فضل الله پس از انجام تحصيلات مقدماتي و سطح عازم عراق شد و در محضر بزرگاني چون آيت الله ميرزاحسن شيرازي و آيت الله حبيب الله رشتي به فرا گرفتن علوم اسلامي پرداخت. 

 

فان پاتوق . کام

 

پس از مراجعت از عتبات به ايران نفوذ و مرجعيت تام پيدا كرد، مقام علمي والاي او را حتي مخالفان و متنفذان سياسي منكر نشده و او را در مدارج علمي برتر از ديگران دانسته اند. وي علاوه بر دانش كلان از فهم و درك عميق سياسي بهره مند بوده و فعاليتهاي سياسي و اجتماعي فراواني داشته، از جمله در واقعه تحريم تنباكو در كنار ميرزاحسن آشتياني قرار گرفت و از پرچمداران اين نهضت شد.

فان پاتوق . کام

 

از اين پس اختلاف بين مشروطه خواهان و شيخ فضل الله و طرفدارانش آغاز شد به طوري كه طرح ترور شيخ ريخته شد و در 16 ذي الحجه 1336ق شيخ فضل الله توسط كريم دواتگر مورد سوء قصد قرار گرفت و گلوله اي به پاي شيخ اصابت كرد، ضارب نيز هنگام دستگيري گلوله اي به گلوي خويش شليك كرد و مجروح شد ولي پس از مدتي كه در زندان به سر برد شيخ ضارب خود را بخشيد.

 

فان پاتوق . کام

 

مرحوم شيخ فضل الله كه اعلم بر علماي آن روز بود صاحب تأليفات عديده اي است از جمله: تذكره الغافل و ارشادالجاهل و صحيفه مهدويه و چندين اثر ديگر… وي شعر را نيز نيكو مي سرود و چندين قصيده در مدح امامان و اهل بيت (ع) به خط و انشاي وي موجود است.

 

فان پاتوق . کام

وبگردی
Copyright 2007 - 2019